Klonovaná ovca Dolly sa narodila pred 20 rokmi

Škótsko, Edinburg, 2002. Ovca Dolly sa teší pozornosti médií v Roslinovom inštitúte Foto: TASR/AP

Edinburgh/Bratislava 5. júla (TASR) - Ovca Dolly, prvý klonovaný cicavec na svete, sa narodila pred 20 rokmi 5. júla 1996 v Edinburghu, hlavnom meste Škótska v Spojenom kráľovstve.

Škótsky vedec Ian Wilmut a tím jeho kolegov prvé úspešné vyklonovanie dospelej ovce oznámili 22. februára 1997. Na klonovanie zvieraťa boli použité bunky z vemena dospelej ovce, čo bolo podnetom na to, aby ovečka dostala meno po americkej country hviezde s bujným poprsím Dolly Partonovej. Úspešné vyklonovanie prvého cicavca však nevyvolalo iba nadšenie: z mnohých strán sa ozvali aj kritické hlasy, ktoré varovali pred možným zneužitím znalostí génového inžinierstva predovšetkým pri eventuálnom klonovaní ľudí.

Dolly nebola splodená prirodzenou cestou, ale splynutím dvoch buniek - vajíčka, zbaveného jadra a bunky, odobratej z tela inej ovce. Jej príchod na svet sa stal míľnikom v oblasti genetiky a reprodukčnej vedy všeobecne. Ešte ako malé jahňa si Dolly zvykla na televízne štáby a na to, že je stredobodom pozornosti. Nezniesla pri sebe nikoho iného z ovčej ríše, všetko krmivo si nárokovala pre seba a s veľkou samozrejmosťou si brala z rúk ľudí ponúkané maškrty, čo viedlo k tomu, že Dolly začala mať problémy s nadváhou.

Svetová sláva má však aj tienisté stránky. Dolly sa nedozvedela, ako vyzerá slnko a nikdy sa nepásla na zelenej šťavnatej tráve. Z bezpečnostných dôvodov žila v stráženom betónovom boxe a žula pilule s výživným koncentrátom. Podľa vedcov z Edinburghu číhalo na najslávnejšiu ovcu sveta za bránami ústavu príliš veľa nebezpečenstiev, voči ktorým by bola bezmocná.

Populárna ovca Dolly na svet priviedla šesť jahniat. Jej prvé jahňa nazvané Bonnie sa narodilo v apríli 1998. V nasledujúcom roku Dolly porodila dvojičky Sally a Rossie. Rok potom nasledovali trojičky Lucy, Darcy a Cotton.

Klonovanú Dolly museli v roku 2003 utratiť. Dôvodom bolo nádorové ochorenie pľúc a bolestivá artritída, ktorá zviera podstatne obmedzovala v pohybe. Naklonovaná ovca sa dožila šiestich rokov, ovce jej druhu sa pritom dožívajú bežne 15 rokov. Predčasné zostarnutie Dolly zdôvodnili vedci skutočnosťou, že bola naklonovaná z dospelého jedinca a jej chromozómy boli už pri príchode na svet staršie ako u jej rovesníkov. Bádatelia sa priznali, že s týmto rizikom pri klonovaní nerátali.

Celoživotnú prácu a priekopnícky čin profesora Iana Wilmuta ocenila britská panovníčka Alžbeta II. - 30. júna 2009 ho v Buckinghamskom paláci pasovala za rytiera.

Európsky parlament 8. septembra 2015 veľkou väčšinou hlasov podporil zákaz predaja mäsa z klonovaných zvierat v Európskej únii, používanie ich potomkov a dovoz klonovaných úžitkových zvierat a ich produktov. Od vyklonovania ovce Dolly sa názory kritikov proti tejto vysoko spornej technológii nezmenili. Postoj kritikov podporuje aj zistenie Európskeho úradu pre bezpečnosť potravín (EFSA) z roku 2008, podľa ktorého sa približne 90 % klonovaných zvierat - hovädzieho dobytka a ošípaných - rodí s ťažkými deformáciami alebo predčasne umiera.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.