Zosnulí maďarskí pyrotechnici neboli vládou poistení, rodiny odškodnia

Ilustračné foto. Foto: TASR - Radovan Stoklasa

Budapešť 4. júla (TASR) - Pyrotechnici maďarskej armády, ktorí minulý piatok zomreli pri výbuchu bomby na strelnici v oblasti Národného parku Hortobágy, neboli poistení. Píše o tom dnes denník Magyar Idök, podľa ktorého maďarskí vojaci už štyri roky vôbec nie sú poistení.

Predseda odborov armády Zoltán Szendrei v tejto súvislosti uviedol, že životné poistenie a poistenie za zodpovednosť vojakov zrušili ozbrojené sily v čase riadenia rezortu bývalým ministrom obrany Csabom Hendem s odôvodnením, že poistné bolo neúmerne vysoké, pričom poistných udalostí bolo veľmi málo.

Szendrei dodal, že v súčasnosti v prípade zranenia či úmrtia vojakov berie na seba zodpovednosť pri uhradení škôd a ich zmiernení ministerstvo obrany.

Podľa denníka terajší minister István Simicskó predloží v utorok na rokovaní vlády návrh na finančnú podporu pre pozostalých a zosnulých pyrotechnikov povýši. Armáda avizovala, že sa postará o dôstojnú rozlúčku s tragicky zosnulými pyrotechnikmi, poskytne podporu na pohreb a postará sa o vdovy a siroty.

Na niekdajšej strelnici v oblasti východomaďarskej obce Nádudvar vybuchla bomba z druhej svetovej vojny. Zahynuli štyria pyrotechnici maďarskej armády a jeden utrpel ťažké zranenia. Strelnicu, ktorá slúžila na nácvik bombardovania, začali v roku 2013 rekultivovať.

Práce na projekte, v rámci ktorého odstraňujú výbušniny z územia s celkovou rozlohou 4 100 hektárov, by sa podľa plánov mali ukončiť 30. mája 2018.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.