Po zavedení daňových licencií klesol počet firiem v strate

Ilustračné foto Foto: TASR/František Iván

Bratislava 9. júla (TASR) - Zisk firiem na Slovensku medziročne vzrástol o 31 %. Takisto sa ocitlo aj menej firiem v strate. Stalo sa tak po zavedení daňových licencií na Slovensku. Ukázala to aktuálna analýza Finastatu na základe údajov firiem z daňových priznaní. Posledný termín pre podanie odložených daňových priznaní bol totiž 30. jún.

Analytici Finstatu analyzovali 171.318 spoločností, pôsobiacich na Slovensku, ktoré podali za rok 2015 účtovnú závierku. Z týchto firiem bolo 66 % spoločností s tržbami do 100.000 eur, od 2 do 10 miliónov eur malo tržby 3,8 % firiem. Iba 1,2 % firiem pritom dosiahlo tržby vyššie ako 10 miliónov eur.

Spoločnosti na Slovensku pritom vlani zaznamenali nárast tržieb aj zisku. Zatiaľ čo tržby stúpli o 9 %, zisk firiem sa zvýšil o 31 %. "Rovnako rástla EBITDA a zisk. Tento vysoký rast môže súvisieť s rastom ekonomiky aj s daňovými licenciami," skonštatovali analytici Finstatu.

Po zavedení daňových licencií vzrástol z celkového počtu firiem počet spoločností, ktoré sú v zisku, a to o 12 %. "Súvisí to s daňovou licenciou, vďaka ktorej firmy nemajú vysokú motiváciu na vykazovanie straty, pretože aj tak musia zaplatiť aspoň minimálnu daň, ako aj s celkovým vývojom slovenského hospodárstva," doplnili analytici.

Najväčší počet firiem pritom platilo daň vo výške daňovej licencie, a to v sume 960 eur. Celkovo daň v tejto výške zaplatilo 25,4 % firiem.

Analytici Finstatu sa pozreli aj na to, koľko firiem platilo nulovú až zápornú daň. Ukázalo sa, že po zavedení daňových licencií počet firiem s nulovou a zápornou daňou z roku 2013 na rok 2015 celkovo klesol o 75 %. Po zavedení licencií bol tiež z roku 2013 na 2014 zaznamenaný rast splatnej dane vo výške 34 %. V nasledujúcom roku sa tento rast spomalil, ale stále pretrváva. Na analyzovanej vzorke firiem predstavuje rast 5,7 %.

Každoročne sa pritom zvýšil počet firiem, ktoré hospodária so ziskom. Z roku 2013 na rok 2014 nárast predstavoval 27 %. V ďalšom roku sa rast počtu ziskových firiem znížil na 12 %.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.