Produkcia priemyslu v Japonsku v máji klesla, zato v Maďarsku stúpla

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Tokio 13. júla (TASR) - Produkcia japonského priemyslu v máji klesla, prvýkrát po troch mesiacoch rastu a viac, ako signalizoval rýchly odhad. Vyplýva to zo spresnených údajov ministerstva hospodárstva, obchodu a priemyslu. Informovali o tom agentúry DPA a RTTNews.

Presnejšie, výkon japonského priemyslu po očistení od sezónnych vplyvov sa v máj znížil medzimesačne až o 2,6 %, namiesto o 2,3 %, ako uvádzal rýchly dohad. Ide o prvý pokles priemyslu po troch mesiacoch rastu. V apríli sa ešte priemyselná produkcia v Japonsku zvýšila o 0,5 %.

V medziročnom porovnaní priemyselná výroba v krajine v máji tiež klesla, a to o 0,4 %. Aj tento výsledok je hroší ako pri rýchlom odhade, podľa ktorého sa mal výkon priemyslu znížiť v máji len o 0,1 %.

Produkcia maďarského priemyslu aj v máji vzrástla, už druhý mesiac po sebe tak, ako to naznačil predbežný odhad. Vyplýva to zo spresnených údajov, ktoré dnes zverejnil štatistický úrad v Budapešti. Informovala o tom agentúra RTTNews.

Podľa týchto údajov sa produkcia priemyslu v krajine po úprave o počet pracovných dní v máji medziročne zvýšila o 4,2 % v súlade s predbežným odhadom.

To je však slabší výsledok ako v apríli, keď objem priemyselnej výroby v Maďarsku vzrástol o 5,3 %.

V medzimesačnom porovnaní sa maďarská priemyselná produkcia po úprave o sezónne vplyvy v máji znížila o 0,7 % po aprílovom náraste o 5,5 %. Aj tento výsledok sa zhoduje s rýchlym odhadom.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.