Bratislava 14. júla (TASR) - Dôležitejšie, ako vytvorenie tieňovej vlády, sú pre opozičné strany SaS a OĽaNO-NOVA ich súčasné aktivity. Pre TASR to dnes uviedol líder SaS Richard Sulík. O dôležitosti tieňového kabinetu hovoril pre Denník N Daniel Lipšic (OĽaNO-NOVA).
"Teraz nastal čas, okrem demonštrácií a kritiky, aj na to, aby sme zostavili tieňovú vládu. Aby sme vytvorili kompaktný odborný celok, ktorý bude alternatívou," odporučil bývalý minister vnútra a spravodlivosti.
Sulík upozornil, že SaS a OĽaNO-NOVA pred niekoľkými týždňami vytvorili Opozičnú radu. "Myslím si, že dôležitejšie sú naše aktivity. Avšak tak, ako sme vraveli aj v minulosti, o tieňovej vláde sme pripravení vo vhodný čas rokovať," deklaroval.
SaS, OĽaNO-NOVA a Sme rodina už krátko po marcových parlamentných voľbách avizovali možnosť vytvorenia tieňovej vlády. "Je to jedna z opcií, s ktorou pracujeme, je to jedna z vecí, ktorú si vieme predstaviť," odvetil Sulík na otázku, či opozícia takúto vládu vytvorí.
Strany by chceli podľa Sulíka do takéhoto kabinetu obsadiť vyprofilovaných ľudí, verejne známych, pri ktorých by bol aj predpoklad, ako budú fungovať. "Je to možnosť, ktorú zvažujeme my traja, teda SaS, OĽaNO-NOVA a Sme rodina. Ale konkrétnosti ešte neviem. Pripúšťame, že o týždne či mesiace by takáto vláda vznikla," dodal v marci Sulík.
SaS a OĽaNO-NOVA v máji vytvorili Opozičnú radu. Jej cieľom je posilnenie opozičnej spolupráce tak, aby po najbližších parlamentných voľbách boli tieto strany pripravené prevziať zodpovednosť za vládnutie. "Doba sa vyvinula tak, že SaS a OĽaNO-NOVA sú najsilnejšími opozičnými klubmi, spoločne máme 40 poslancov. Poznáme sa roky, sme najskúsenejšie strany na opozičnom spektre. Generačná obmena politikov pokročila," povedal Sulík.
Tieňovú vládu zostavil v minulosti aj Smer-SD. Fungovala v rokoch 2011 až 2012, kedy bola strana Roberta Fica v opozícii. Táto tieňová vláda pravidelne zasadala a dokonca absolvovala aj výjazdy do regiónov. Jej založenie oznámil Fico 19. januára 2011 a skladala sa z viacerých ľudí, ktorí sa po voľbách v roku 2012 aj stali ministrami. "Očakávam od tieňového kabinetu najmä to, že bude monitorovať agendu vlády, oponovať jej a predkladať alternatívne riešenia," priblížil vtedy Fico.
Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR