ANALÝZY: Teror v Nice je útokom osamelého vlka, vojna kultúr pokračuje

Vyšetrovatelia prehliadajú kamión, ktorým neznámy vodič zaútočil na dav v Nice v noci na dnes. Foto: TASR/AP

Bratislava 15. júla (TASR) – Opakovane sa upozorňovalo na to, že sa dajú očakávať ďalšie útoky a toto je jeden z nich. "O tom, že Francúzsko je terčom, niet pochýb," pre TASR to uviedol bezpečnostný analytik Milan Žitný.

"Je tam veľká komunita mladých moslimov, ktorí nie sú spokojní, nie sú integrovaní spoločensky, kultúrne a ani politicky. Táto ich vykorenenosť je jedným z kľúčových motívov," skonštatoval Žitný.

Útok sa podľa jeho slov očakával už počas Majstrovstiev Európy vo futbale, teroristi možnosť nakoniec nevyužili. Až doteraz. Súčasnú situáciu označil pre nich za ideálnu. "Môžeme hovoriť o útoku osamelého vlka, ktorý nemusel zháňať výbušniny," dodal analytik.

Útočníci podľa neho pochádzajú minimálne z druhej generácie, ktorá vyrástla v danom prostredí, ale nestotožnila sa s ním. Generácie, ktoré podľa jeho slov prichádzali pred mnohými desaťročiami, prichádzali z horších podmienok do lepších. "A vedeli to oceniť, že sa dostávali do lepších sociálnych, existenčných podmienok. A tieto ich deti alebo už vnúčatá sa narodili v prostredí, ktoré nemali s čím porovnávať. Nevyrástli v chudobe, vyrástli vo svete, kde videli obrovské priepastné rozdiely medzi jednou časťou toho sveta a druhou časťou," tvrdí analytik, podľa ktorého práve to môže byť dôvodom na ich nespokojnosť so systémom, ktorý ich vyraďuje.

Milan Žitný prirovnáva problém k rómskej problematike. "Keď treba pomôcť nejakej komunite, tak musí aj komunita vyvinúť nejaké úsilie, aby sa tie dva záujmy niekde spoločne stretli," dodal.

Čo možno očakávať v blízkej budúcnosti sám nevedel povedať. "Keď to nevedia kompetentní v spravodajských bezpečnostných štruktúrach, nemôžeme to vedieť my, ktorí sme ďaleko od toho," skonštatoval.

Maďarský analytik: Vojna kultúr pokračuje

Ak sú pravdivé správy, že štvrtkový teroristický útok vo francúzskom meste Nice vykonal Tunisan, znamená to, že vojna kultúr v Európe pokračuje, konštatoval dnes v maďarskom verejnoprávnom rozhlase Kossuth Rádió maďarský expert na bezpečnostnú politiku György Nógrádi.

"Vo Francúzsku, kde je 10-12 percent moslimov, sa situácia tejto časti obyvateľstva zhoršuje, a to aj tých, ktorí nemajú nič spoločné s terorizmom. Francúzske obyvateľstvo sa radikalizuje - a ukáže sa to aj vo voľbách. Radikalizuje sa i moslimské obyvateľstvo, čím teroristická organizácia Islamský štát (IS) dosiahne svoj cieľ, pretože bude mať k dispozícii mnoho ľudí, ktorých bude môcť aktivizovať," povedal Nógrádi.

Podľa jeho slov dnes už má IS svojich ľudí v každej západoeurópskej krajine. "Aktivizuje ľudí, ktorí sú členmi druhej až tretej generácie. Ich je veľmi ťažké odhaliť," zdôraznil s poznámkou, že ak chce Západ zlikvidovať Islamský štát, musí sa spojiť s Ruskom, voči ktorému však potom už nebude môcť uplatňovať embargo.

"Západu však chýbajú strategické rozhodnutia," uzavrel maďarský bezpečnostný analytik.

I. CIBULA: Útok pripomína samovražedné atentáty osamelých vlkov

Zatiaľ nemožno zo zistených faktov a zverejnených informácií robiť zásadné závery. Uviedol pre TASR v reakcii na krvavý útok vo francúzskom Nice bývalý riaditeľ rozviedky SIS a predseda Asociácie bývalých spravodajských dôstojníkov (ABSD) Igor Cibula.

Pritom pripomenul nedávno publikované vyjadrenie riaditeľa Národného spravodajstva USA Jamesa R. Clappera, že "spravodajská činnosť je zbieranie a analýza informácií, nie jasnovidectvo a nemožno predvídať každý útok skôr, ako k nemu dôjde."

Podľa názoru predsedu ABSD I. Cibulu "najnovší teroristický útok francúzskeho občana arabského pôvodu pripomína samovražedné atentáty takzvaných osamelých vlkov, teda osôb bez priameho napojenia na štruktúry teroristických organizácií, ako sú napríklad Islamský štát, Al-Káida alebo iné skupiny takéhoto charakteru".

"Policajné a spravodajské orgány primárne však preveria telekomunikačné kontakty páchateľa a na základe toho jeho väzby na všetky osoby, s ktorými komunikoval. Keďže teroristický útok v Nice nesie znaky dôkladne premysleného činu, vyšetrovanie nevylúči ani verziu, že atentátnik mal spolupáchateľov. Bude sa analyzovať nielen jeho komunikácia, ale aj aktivity na sociálnych sieťach," objasnil ďalej Cibula.

Podľa jeho vyjadrenia "v podmienkach anonymity internetu vzniká reálne riziko kontaktov s extrémistickými islamistami v zahraničí, ktoré sa prejaví názorovou radikalizáciou, ale môže vyústiť aj do nabádania k teroristickým činom."

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.