Románska rotunda v Dechticiach víta po obnove znovu návštevníkov

Ilustračná snímka Foto: TASR/Henrich Mišovič

Dechtice 15. júla (TASR) - Po štyroch mesiacoch rekonštrukcie posvätia znovu v Dechticiach pri Trnave Rotundu Všetkých svätých. Románska stavba z roku 1172 potrebovala odborný zásah, aby sa mohli zachovať pre budúce generácie jej vzácne fresky v interiéri, zásahy sa robili aj na fasáde i upravilo sa jej okolie.

Rotunda, miestnymi nazývaná ako horný kostolík, je národnou kultúrnou pamiatkou. Stále slúži ako svätostánok, no nie je majetkom cirkvi. Vlastní ju obec a tá na opravu, ako pre TASR uviedol starosta Karol Zachar, získala z eurofondov 350.000 eur a z vlastného rozpočtu sa podieľala piatimi percentami nákladov.

"Sme hrdí na takúto pamiatku, je druhou najstaršou funkčnou stavbou v Trnavskom kraji," povedal Zachar. V Dechticiach pri príležitosti jej obnovy pripravili na sobotu 16. júla slávnosť, ktorá je súčasťou víkendového Karmelského jarmoku. V programe je slávnostná omša o 14. hodine a potom v kultúrnom dome vystúpenia hostí o revitalizácii rotundy. Slovo dostane aj reštaurátor Tomáš Kucman.

Zaujímavosťou je, že zvonku vyzerá dechtická rotunda ako bežný kostol s vežou. Niektorí odborníci preto spochybňujú zaradenie stavby medzi rotundy a považujú ju za jednoloďový kostolík s valcovou loďou zaklenutou kopulou. Boli v nej objavené unikátne neskororománske fresky, ktoré predstavujú na Slovensku veľmi ojedinelý príklad tzv. lámaného štýlu. Vonkajšok apsidy bol pôvodne zdobený rovnako na Slovensku unikátnymi vodorovnými pásmi z tvarovaných tehál. Podľa pamiatkarov takáto výzdoba pochádza z Talianska.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.