Nahnevaní obyvatelia hádzali vajíčka na premiéra Južnej Kórei

Obyvatelia blokujú autobus juhokórejského premiéra Hwang Kjo-ana, ktorý sa snažil obhajovať umiestnenie amerického protiraketového systému THAAD. Foto: TASR AP

Soul 15. júla (TASR) - Rozhnevaní obyvatelia zaútočili dnes vajíčkami na juhokórejského premiéra Hwang Kjo-ana, ktorý sa snažil obhajovať umiestnenie amerického protiraketového systému THAAD na juhovýchode krajiny.

Na rozmiestnení súčastí systému v Južnej Kórei sa Washington a Soul dohodli minulý týždeň. Juhokórejská vláda v stredu oznámila, že ako vhodná lokalita bola vybraná poľnohospodárska oblasť Songdžu.

Tamojší obyvatelia sa však obávajú, že systém pre nich predstavuje potenciálne zdravotné riziko. Tisícky účastníkov protestných zhromaždení už vyzývali vládu, aby toto rozhodnutie zrušila.

Do okresu Songdžu pricestoval dnes premiér Hwang Kjo-an, aby sa rozhorčených obyvateľov pokúsil upokojiť. Politikov prejav však hneď na začiatku prerušili nesúhlasné výkriky a jeho ochranka ho musela chrániť pred lietajúcimi vajíčkami, fľašami i ďalšími predmetmi.

Premiér s oblekom špinavým od vajec musel hľadať útočisko na obecnom úrade. Autobus s jeho sprievodom potom obkolesili stovky demonštrantov a niekoľko traktorov.

Súčasti systému THAAD majú byť v Songdžu nainštalované najneskôr do konca budúceho roka. Juhokórejská vláda sa snaží obyvateľov presvedčiť, že elektromagnetické žiarenie spojené s prevádzkou systému pre nich nie je nebezpečné, pokiaľ nebudú vstupovať do 100-metrovej ochrannej zóny.

Občanom Songdžu prekáža tiež to, že vláda o inštalácii systému v ich okrese rozhodla bez toho, aby s nimi celú záležitosť prediskutovala. Trinásť miestnych predstaviteľov preto vyhlásilo protestnú hladovku.

Systém THAAD má zlepšiť obranné schopnosti Soulu v prípade útoku susednej Severnej Kórey. Proti jeho umiestneniu protestovala nielen KĽDR, ale aj Čína a Rusko.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.