Inflácia v eurozóne sa v júni dostala zo záporných čísiel

Foto: TASR/AP

Luxemburg 15. júla (TASR) - Inflácia v eurozóne sa v júni dostala zo záporných čísiel a mierne vzrástla, medziročne o 0,1 % po májovom poklese o -0,1 %. Vlani v júni však bola miera inflácie v regióne, ktorý platí eurom o niečo vyššia, na úrovni 0,2 %. Tempo rastu spotrebiteľských cien v eurozóne tak stále zostáva hlboko pod 2-% inflačným cieľom Európskej centrálnej banky (ECB). Informoval o tom európsky štatistický úrad Eurostat.

V celej Európskej únii (EÚ) dosiahla inflácia v júni 2016 nulovú úroveň. To je lepší výsledok ako -0,1 % v máji, ale horší ako pred rokom, keď bola na úrovni 0,1 %.

Zápornú medziročnú mieru inflácie zaznamenalo v júni 13 členských štátov EÚ, pričom najnižšiu infláciu vykázali minulý mesiac Cyprus (-2 %), Bulharsko (-1,9 %) a Chorvátsko (-1,2 %). Naopak, najvyššiu medziročnú mieru inflácie dosiahli v júni Belgicko (1,8 %), Švédsko (1,2 %) a Malta (1 %).

Slovensko malo v júni tohto roka infláciu na úrovni -0,7 %, rovnako ako v máji. To je však horší výsledok ako inflácia -0,1 % v júni 2015.

Miera inflácie v júni v porovnaní s májom 2016 klesla v dvoch štátoch EÚ, v ôsmich stagnovala a v 17 vzrástla.

Štatistiky tiež ukázali, že k inflácii v eurozóne v júni 2016 najviac prispeli ceny v reštauráciách a kaviarňach (+0,11 percentuálneho bodu, p.b.), ceny prenájmov a tabakových výrobkov (v oboch prípadoch +0.06 p.b.), zatiaľ čo najväčší negatívny vplyv na infláciu mali ceny palív a dopravy (-0,41 p.b.), vykurovacieho oleja (-0,16 p.b.) a ceny plynu (-0,13 p.b.).

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.