PIVOVARY: AB InBev sa dohodol s USA na podmienkach fúzie so SABMillero

Ilustračné foto. Foto: TASR/Milan Kapusta

Washington 21. júla (TASR) - Americké ministerstvo spravodlivosti dosiahlo dohodu s pivovarníckym gigantom Anheuser-Busch Inbev (AB InBev), ktorá mu umožní dokončiť fúziu s pivovarom SABMiller. Informovala o tom agentúra DPA.

AB InBev, najväčší svetový producent piva so sídlom v Belgicku, vlastní viac ako 40 veľkých značiek piva dodávaných na trhu v USA. Podľa dohody sa musí zbaviť amerických podnikov SABMilleru, a to vrátane pivovaru MillerCoors, aby neohrozil konkurenciu na americkom trhu. Aktuálne je totiž až zhruba 70 % piva predaného na americkom trhu z produkcie AB InBev a MillerCoors.

Svetová dvojka SABMilleru má oficiálne sídlo v Londýne, ale vlastní 58-% podiel v MillerCoors. Nová korporácia, ktorá vznikne po fúzii pivovarníckych gigantov, sa zbaví svojho podielu v MillerCoors v prospech partnera MolsonCoors.

Americké ministerstvo chce takýmto spôsobom zabezpečiť a udržať konkurenciu na miliardovom trhu s pivom v USA.

Zlúčením dvoch najväčších pivovarov totiž vznikne obrovský kolos, ktorý bude mat zhruba tretinový podiel na svetovom trhu s pivom. Heineken, ktorý je v súčasnosti svetovou trojkou, kontroluje okolo 9 % trhu.

Skupina SABMiller vlastní značky Grolsch (Holandsko), Peroni (Taliansko), Miller (USA), Pilsner Urquell (Česká republika) či Foster (Austrália). Pod AB InBev patria značky ako Stella Artois, Hoegaarden (Belgicko), Budweiser (USA) alebo Corona (Mexiko). AB InBev má dominantné postavenie na trhu v Latinskej Amerike, SABMiller má zase veľký podiel na africkom trhu s pivom a upevňuje aj svoju pozíciu v Ázii.

Tržby SABMilleru v 1. kvartáli klesli

Nadnárodný pivovarnícky gigant SABMiller, ktorý pracuje na fúzii so svetovou jednotkou Anheuser-Busch InBev (AB-InBev), vykázal v 1. kvartáli svojho finančného roka 2016/17 pokles tržieb. Dôvodom boli zhoršené ekonomické podmienky na niektorých trhoch v Afrike. Informovali o tom agentúry Reuters a Bloomberg.

Výrobca piva značky Castle Lager, Peroni a Grolsch dnes oznámil, že jeho tržby za tri mesiace do konca júna 2016 klesli o 4 %, ale pri konštantných menových kurzoch vzrástli o 2 %, a to vďaka vyšším tržbám v Európe a v Latinskej Amerike. Objem predaného piva stagnoval.

SABMiller dnes v separátnom vyhlásení oznámil, že americké úrady povolili jeho zlúčenie s AB InBev.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.