V Novej Bani zvyšujú mieru triedeného zberu prostredníctvom projektu

Ilustračná snímka Foto: TASR/AP

Nová Baňa 21. júla (TASR) - Mesto Nová Baňa chce zvýšiť mieru triedeného zberu a zhodnocovania biologicky rozložiteľného odpadu prostredníctvom projektu, na ktorý chce získať prostriedky z eurofondov. O predložení žiadosti o nenávratný finančný príspevok vo výške 481.477,87 eur z Operačného programu Kvalita životného prostredia, budú novobanskí poslanci na rokovaní mestského zastupiteľstva rozhodovať budúci týždeň (27.7.).

Predmetom projektu Optimalizácia procesu kompostovania v meste Nová Baňa je zhodnocovanie tzv. zeleného odpadu biodegradovateľným spôsobom – kompostovaním na vodohospodársky zabezpečenej ploche. "Realizácia projektu prispeje k zvýšeniu kapacity triedeného zberu biologicky rozložiteľného odpadu s následným zhodnotením tohto odpadu na úrovni 405 ton/rok a taktiež k vybaveniu mesta technologickými zariadeniami," uvádza sa v dôvodovej správe.

Mesto má záujem zaviesť centrálne kompostovanie v plánovanej kompostárni v rámci projektu, ktorým sa budú zhodnocovať výhradne biologické odpady rastlinného a drevného pôvodu vznikajúce pri údržbe verejnej zelene vrátane parkov a cintorínov, ktoré sú majetkom mesta alebo v správe mesta a ďalšej zelene na pozemkoch fyzických osôb. Pre domácnosti občanov mesta, u ktorých vzniká biologický odpad, chce mesto v rámci mikroregiónu zabezpečiť kompostéry prostredníctvom avizovanej výzvy zameranej na domáce kompostéry.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.