V Bruseli sa predstaví divadelný ústav projektom SLOV:motion

Na ilustračnej snímke je kvetinový koberec na bruselskom námestí Foto: TASR/AP

Bratislava 22. júla (TASR) - Divadelný ústav Bratislava pripravuje jedinečný projekt SLOV:motion. Od 29. septembra do 2. októbra sa v Bruseli zídu slovenskí divadelníci a performeri, aby prezentovali súčasný tanec a súčasné divadlo na Slovensku.

Pri príležitosti predsedníctva Slovenska v Rade EÚ chystá Divadelný ústav v spolupráci s bruselským kultúrnym centrom Les Halles de Schaerbeek štvordňový program zameraný na súčasný tanec a súčasnú drámu. Program má niekoľko línií, ktoré sledujú príbeh súčasného divadla a tanca na Slovensku – SLOV:motion (hlavný umelecký program), SLOV:view (výstavy a tanečné filmy), SLOV:connect (diskusie) a SLOV:talk (prednášky a scénické čítania nových slovenských dramatických textov).

Program sa začne vo štvrtok 29. septembra prednáškou Súčasné tendencie v slovenskom divadle v centre performatívneho umenia Le Bellone a skončí sa v nedeľu 2. októbra pohybovou inštaláciou Jozefa Fručeka (Rootlessroot) – Endless Composition.

V programe SLOV:motion sa predstavia slovenskí tanečníci a choreografi – Jaro Viňarský, Soňa Ferienčíková, Martina Hajdyla Lacová, Stanislav Dobák, tanečný súbor Divadlo Štúdio Tanca či bruselská company Les SlovaKs. Dôležitou zložkou umeleckého programu budú výstavy venované slovenskému divadelnému plagátu, slovenskému tancu a nezávislým kultúrnym centrám. Na výstave Body Danced Body Seen kurátorky Maje Hriešik, ktorá sa skladá z výstavy fotiek a interaktívnej inštalácie, si návštevníci budú môcť aj sami vyskúšať rôzne formy súčasného tanca so slovenskými umelcami.

Diskutovať o aktivitách kultúrnych centier v bloku Nové idey na starých miestach budú zástupcovia dvoch kultúrnych priestorov na Slovensku – Stanica Žilina-Záriečie a Tabačka Kulturfabrik, ktoré vznikli z iniciatívy komunity nadšencov s ambíciou priniesť do väčších slovenských miest alternatívnu formu kultúry. Počas slovenského divadelného víkendu v Bruseli dostane slovo aj divadelná kritika či premietanie tanečných filmov.

Štyri dni slovenského súčasného tanca a divadla v rámci prvého predsedníctva Slovenska v Rade EÚ/SK PRES 2016 sú zároveň aj prvou ucelenou prezentáciou slovenského tanca v zahraničí. Veríme, že partnerstvá, ktoré sme pri tejto príležitosti vytvorili s mnohými bruselskými kultúrnymi inštitúciami, univerzitami a jednotlivcami, pretrvajú a stanú sa platformou pre ďalšie kreatívne spolupráce,“ uviedla pre médiá riaditeľka Divadelného ústavu Vladislava Fekete.

„Ambiciózny projekt SLOV:motion, ktorý pripravil Divadelný ústav, je ako celok svojou ideou, reprezentatívnou a pestrou skladbou nesmierne nápaditý a príťažlivý. Zároveň vydáva umelecké svedectvo o súčasnom stave, perspektívach a tendenciách slovenského divadla a tanca. Je potvrdením toho, že umenie dokáže komunikovať univerzálne, takmer bez slov, a že umelci sú súčasťou globálneho sveta. Zároveň si však zachovávajú svoju národnú identitu a obohacujú spoločný kultúrny priestor,“ povedal pre médiá minister kultúry Marek Maďarič.

„Práve vďaka historicky prvému predsedníctvu Slovenska v Rade EÚ máme možnosť predstaviť prvotriedne projekty a diela zo slovenského umenia a kultúry. Európska únia totiž ani zďaleka nie je len politickým alebo ekonomickým projektom. Je to práve kultúra, ktorá je univerzálne zrozumiteľná a vytvára ľudské väzby naprieč naším kontinentom aj bez slov,“ doplnil minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák.

Všetky informácie o programe SLOV:motion sú uvedené na webovej stránke slovmotion.sk. Program vznikol vďaka finančnej podpore Ministerstva kultúry Slovenskej republiky a Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR.

TASR informoval PR manažér Divadelného ústavu Dušan Poliščák.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.