Pozemky, kde stojí U.S.Steel, patria podľa Najvyššieho súdu Sokoľanom

Ilustračná snímka Foto: TASR/František Iván

Košice 22. júla (TASR) – V dlhoročnom spore o pozemky, na ktorých leží areál oceliarskej spoločnosti U.S. Steel, rozhodol Najvyšší súd (NS) SR v prospech obce Sokoľany. Podľa právoplatného rozhodnutia NS spred niekoľkých týždňov sporné územie nepatrí do katastra Košíc, ale Sokolian. Informoval o tom dnes denník Korzár.

Daň z nehnuteľností tak nemajú železiarne platiť mestu, ale obci. Súd zatiaľ rozhodnutie ani zdôvodnenie nezverejnil. "Pre košickú radnicu to znamená od budúceho roka každoročnú dieru v daňových príjmoch asi 1,5 milióna eur. A pre Sokoľany, ktoré majú nižšie daňové sadzby, extra príjem asi 700.000. Rozdiel, alebo jeho podstatnú časť, keďže daňovníkov je tam viac, tak U.S. Steel ušetrí," uviedol denník. NS rozhodoval potom, čo krajský súd v spore vlani v decembri rozhodol v prospech mesta Košice.

Košický magistrát sa zatiaľ nechce vo veci vyjadrovať. "Doposiaľ právnemu zástupcovi mesta Košice nebolo z Najvyššieho súdu SR doručené žiadne rozhodnutie v predmetnej veci," uviedla pre TASR hovorkyňa mesta Linda Šnajdárová. Dodala, že za tento súdny spor sú zodpovední právni predchodcovia mesta Košice - bývalé národné výbory. Na písomné vyhotovenie rozsudku čakajú aj na obecnom úrade v Sokoľanoch.

O pričlenení časti katastrálneho územia bývalého okresu Košice-vidiek k mestu Košice rozhodol bývalý Okresný národný výbor Košice-vidiek v roku 1979 a následne aj bývalý Krajský národný výbor kvôli výstavbe Východoslovenských železiarní. Sokoľany, ktoré boli vtedy časťou obce Hutníky argumentovali, že sa tak stalo bez súhlasu dotknutých obcí. Samospráva obce sa zhruba 700 hektárov pozemkov domáhala od roku 1997 na základe reštitučného zákona. Katastrálny úrad potvrdil vrátenie pozemkov do katastra obce Sokoľany, čo však mesto Košice súdne napadlo. Spor tak trvá už takmer 20 rokov.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.