Festival Východná prezentuje ľudovú kultúru už 62 rokov

Snímky z minuloročného 58. ročníka folklórneho festivalu vo Východnej Foto: TASR/Milan Kapusta

Východná 23. júla (TASR) - Najstarší a najväčší folklórny festival na Slovensku - Východná, považujú mnohí za synonymum tradičnej ľudovej kultúry Slovákov. Podľa Zuzany Račkovej z Národného osvetového centra účinkovali v 62. ročníkoch desaťtisíce folkloristov a navštívili ho státisíce ľudí.

Prvý ročník festivalu v roku 1953, ešte pod názvom Slávnosti piesní a tancov, trval len jeden deň a uskutočnil sa na provizórnom pódiu. Jeho vznik mal emotívny základ. "Rozhodla sa ho zorganizovať Národopisná družina Kriváň z Východnej potom, čo sa v roku 1952 zúčastnila na slávnostiach v moravskej Strážnici. Ich vystúpenie zožalo úspech a inšpirovalo ich to k organizácii podujatia na domácej pôde," priblížila. Na trojdňové podujatie sa festival vo Východnej rozrástol až od piateho ročníka, kedy odznela prvá slávnostná zvučka Východnej od hudobného skladateľa Milana Nováka. Dodnes však zaznieva druhá verzia novej zvučky Svetozára Stračinu z roku 1970.

Festival sa začal odlišovať od iných už od štvrtého ročníka. Dovtedy bolo podujatie jednoliatou prehliadkou folklórnych kolektívov a ich vystúpení. "V roku 1956 prvý raz pribudli nové tematické programy, ako napríklad estráda detských folklórnych súborov, hlavná estráda - program slovenských súborov, ale aj škola ľudového tanca či slávnostný sprievod všetkých účinkujúcich obcou," vymenovala Račková. Prvého účinkujúceho zahraničného hosťa privítali folklórne slávnosti vo Východnej v roku 1961. Spoza Tatier prišla Folklórna skupina Goralov z Noweho Targu.

"Zaujímavosťou je, že najmladšími účinkujúcimi na festivale vo Východnej boli v roku 1986 len niekoľkotýždňoví novorodenci v programe Ľudia z rodu Rómov. Scenárista a režisér Viliam Gruska pripravil program, ktorý zachytával život Rómov od narodenia, cez detstvo, svadbu a iné rodinné a kalendárne príležitosti, až po pohreb. Rómovia brali svoju úlohu účinkujúcich tak vážne, že do obrazu o krštení priniesli niekoľko maličkých novorodencov," pripomenula. Uvedenie programu, ktorý približoval dovtedy tabuizovanú tému bolo podľa nej prelomové a divácky veľmi úspešné.

Prvý amfiteáter postavili vo Východnej v roku 1954, tu sa slávnosti odohrávali až do 70. rokov minulého storočia, keby bol priebežne budovaný nový amfiteáter. Vychádzal z pôvodnej architektúry liptovských svadieb. Okrem pódia postupne vznikla v areáli aj podkova pre prezentáciu ľudových výtvarných prvkov, šatne pre účinkujúcich, májka, výstavné vitríny a podobne. Súčasnú podobu so zastrešeným pódiom získal východniansky amfiteáter v roku 2006.

Na snímke ženská spevácka skupina zo Štrby spieva trávnicu na hlavnej scéne v rámci otváracieho programu Liptáci na Slovensku počas druhého dňa 60. ročníka folklórneho festivalu Východná vo Východnej 5. júla 2014. Foto: TASR/Oliver Ondráš

Festival Východná je v súčasnosti zároveň vrcholnou prehliadkou tradičnej ľudovej kultúry a jej folklorizovaných prejavov. Medzi priemerne 1400 účinkujúcimi v desiatkach umeleckých autorských programov sa na tomto festivale každoročne prezentujú i víťazi celoštátnych súťažných prehliadok folklórnych skupín, súborov, detských súborov, ľudových hudieb, speváckych skupín, sólistov muzikantov i tanečníkov. Veľmi významná a účastníkmi vítaná je podľa organizátorov účasť ľudových remeselníkov, výrobcov a umelcov.

Snímky z minuloročného 58. ročníka folklórneho festivalu vo Východnej Foto: TASR/Milan Kapusta

"Počas desaťročí svojej existencie festival výrazne prispieval k oživovaniu, zachovávaniu, tvorivému rozvíjaniu i verejnej prezentácii vzácnych hodnôt našej klenotnice kultúry," doplnila Račková. Ako ďalej dodala, v ostatnom období je jednou z najzaujímavejších súčastí festivalu množstvo interaktívnych a zážitkových programov, akými sú tanečné, hudobné, spevácke workshopy, remeselné tvorivé dielne a programy pre deti. V posledných rokoch sa osvedčilo i oplotenie areálu a zavedenie symbolického vstupného. Organizátori sa tak snažia kultivovať prostredie, v ktorom sa festival odohráva.

Sagan je žltý Foto: TASR/Andrej Galica

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.