Bezpečnostný analytik Zábojník: Európa je vo vojne s terorizmom

Na ilustračnej snímke policajti evakuujú obyvateľov, ktorý bývajú pri obchode s kóšer potravinami na východe Paríža 9. januára 2015. Najmenej dvaja ľudia zahynuli dnes počas prestrelky a následnej rukojemníckej drámy v predajni s kóšer potravinami na východnom okraji Paríža. Foto: TASR/AP

Mníchov/Bratislava 23. júla (TASR) - Európa je vo vojne s terorizmom a Nemecko nemá pod kontrolou bezpečnosť občanov, zareagoval na piatkový útok v bavorskom Mníchove slovenský bezpečnostný analytik Juraj Zábojník.

Bezpečnostné zložky majú podľa jeho názoru dvoch nepriateľov, pred ktorými musia ochrániť obyvateľov: na jednej strane sú to zradikalizovaní útočníci a na druhej strane neonacisti, od ktorých sa očakávajú útoky na cudzincov.

"Najprv nebolo jasné, kto útočil, pretože tie informácie boli protichodné. Pokojne to mohli byť aj neonacisti," uviedol analytik.

"Neviem si predstaviť, aký chaos by nastal, ak by boli útoky koordinované paralelne vo viacerých nemeckých mestách. Je potrebné si uvedomiť, že tento stav je neúnosný a Európa je ťažko infikovaná už nielen hrozbami proti obyvateľstvu, ale aj realizáciou útokov s následkami veľkého množstva obeti," zdôraznil Zábojník.

Piatková streľba v Mníchove si podľa aktuálnych údajov vyžiadala desať mŕtvych a 16 zranených, z ktorých traja sa nachádzajú v ohrození života. Medzi mŕtvymi je zarátaný aj útočník, ktorý po úteku z miesta činu zrejme spáchal samovraždu, informovala dnes agentúra DPA s odvolaním sa na vyjadrenia polície.

Útočníkom bol 18-ročný mladík s dvojakým nemecko-iránskym občianstvom, ktorý žil v Mníchove viac ako dva roky.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.