Záujem chlapcov o detský folklór je pod Tatrami nižší ako u dievčat

Ilustračné foto. Foto: TASR/Tomáš Halász

Poprad 23. júla (TASR) – Vo Svite, v Poprade a aj v Kežmarku sa nachádza folklórny súbor, ktorý sa venuje nielen dospelým folkloristom, ale aj deťom. V Poprade sa nachádzajú takéto detské folklórne súbory (DFS) tri. Ako pre TASR uviedla vedúca detského folklórneho súboru Popradčan Eva Oravcová, ktorý funguje pri Základnej umeleckej škole na Štefánikovej ulici v Poprade, záujem detí o folklór pod Tatrami stále je. V staršom veku však ubúda najmä chlapcov, ktorí sa začnú venovať rôznym druhom športu.

V dnešnej dobe je na výber mnoho iných krúžkov a aktivít ako napríklad pred desiatimi rokmi. Vznikajú súkromné základné umelecké školy, kde sa neučí folklór a tradície danej obce či mesta, ale len forma pohybovej kultúry,“ vysvetlila Oravcová. DFS Popradčan pôsobí v meste spomedzi detských súborov najkratšie, vznikol v školskom roku 2008/2009. Napriek tomu má v súčasnosti 55 členov, teda detí vo veku štyri až 15 rokov. Ako uviedla vedúca DFS Popradčan, v súbore chýbajú chlapci. „Vo veku, keď prídu do tretieho ročníka na základnej škole, tak ich automaticky láka futbal či iné športy a začnú sa im venovať. Zostanú len tí, ktorých folklór chytil za srdce a venujú sa mu ďalej,“ vysvetlila s tým, že podľa nej je dôležité, aby sa udržiavala história krajiny či tradície, aby aj ďalšie generácie vedeli, odkiaľ pochádzajú. „Mali by sme byť väčšími patriotmi, nielen čo sa týka folklóru,“ podotkla.

Oravcová okrem pôsobenia v detskom súbore v Poprade je i tanečnou vedúcou vo FS Jánošík, ktorý pôsobí vo Svite už 60 rokov. Ako uviedla, deti nacvičujú dvakrát do týždňa, závisí to od ich veku. „Tí najmenší majú dvakrát do týždňa jednu hodinu, postupne sa im pridáva. Najstaršia skupina trénuje päť hodín. Raz týždenne máme nácviky aj s ľudovou hudbou, na skúškach nás sprevádza akordeonista,“ vysvetlila. Popradský detský súbor sa vo svojich tancoch zameriava najmä na kraj Spiša a Liptova. Tým, že patrí pod umeleckú školu, tak sa musí okrem iného riadiť aj školským vzdelávacím programom, v ktorom sú dané niektoré typy tancov a krajov, ktoré musia mladí folkloristi ovládať.

Podľa Oravcovej sa mladým folkloristom môže stať takmer každé dieťa. „Na základe prijímacích talentových skúšok, ktoré robíme na začiatku júna alebo v septembri, pričom dieťa musí mať aspoň štyri roky. Podmienkou je, aby vedelo zaspievať ľubovoľnú ľudovú pieseň a vytlieskať rytmus. Niektoré deti sa však počas skúšok hanbia a prejavia sa až časom, čiže tieto podmienky sú zväčša len informatívne pre mňa ako pedagóga,“ vysvetlila. Deťom sa venujú zhruba do 15 rokov. „Keď vyrastú a chcú pokračovať ďalej, tak pod Tatrami pôsobia tri súbory, a to FS Vagonár v Poprade, FS Jánošík vo Svite a FS Magura v Kežmarku,“ dodala Oravcová

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.