Na Svetové dni mládeže do Krakova odcestoval aj arcibiskup Zvolenský

Na snímke bratislavský arcibiskup metropolita Mons. Stanislav Zvolenský. Foto: TASR/Jozef Polešenský

Bratislava 25. júla (TASR) – Na Svetové dni mládeže (SDM) 2016 v Krakove dnes odišli mladí slovenskí pútnici a dobrovoľníci spoločne s arcibiskupom Stanislavom Zvolenským. Stretnutie sa začína dnes, potrvá do nedele 31. júla a očakávajú na ňom približne 2,5 milióna pútnikov z celého sveta. Na podujatí sa zúčastní aj pápež František, ktorý do Poľska pricestuje v stredu (27. 7.). TASR informoval Michal Lipiak z komunikačného tímu SDM na brífingu dnes ráno v Bratislave.

Program SDM zahŕňa omše, katechézy, stretnutia so známymi spoločenstvami a hnutiami či koncerty a predstavenia. V rámci sprievodného programu sa uskutoční aj slovenský program v meste Skawina. Ten oficiálne odštartuje už dnes večer otváracím ceremoniálom v mestskom parku v Skawine. Program vyvrcholí svätou omšou s arcibiskupom Zvolenským.

„Pre mňa osobne je to nádherné celosvetové stretnutie s budúcnosťou našej spoločnosti, našou mládežou, s hlavou cirkvi a s Bohom,“ povedal Zvolenský. „Teším sa aj na cestu v autobuse s mladými, lebo to bude príležitosť na rozhovor a nadviazanie základného ľudského vzťahu,“ dodal Zvolenský.

Mladí Slováci budú v meste a dekanáte Skawina aj ubytovaní. Mesto pre nich pripravilo informačné tabule, pokyny a letáky v slovenčine. Na mieste bude na budúci týždeň pracovať okolo 100 slovenských dobrovoľníkov. „Slovensko je špecifické tým, že okrem našich 4 000 pútnikov sa na podujatí zúčastnia všetci naši biskupi,“ uviedol Zvolenský. V sobotu 30. júla 2016 je na záver v Skawine naplánovaná slovenská svätá omša. Po nej sa mladí pripoja k privítaniu pápeža Františka, krížovej ceste i záverečnej svätej omši s pápežom.

Počas Svetových dní mládeže v Krakove sa odporúča cestovať MHD

Počas Svetových dní mládeže (SDM), ktoré sa začínajú dnes v poľskom Krakove, bude mesto rozdelené na tri zóny s obmedzenou dopravou a dve uzavreté zóny. Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVaEZ) SR o tom informuje na svojej internetovej stránke.

"Uzavreté oblasti budú Blonie a Lagiewniki, k dispozícii budú takmer výhradne pre peších. Len pre autá so špeciálnym povolením bude povolený vstup do ulíc okolo miesta stretnutia s pápežom. Budú to hlavne miestni obyvatelia, osoby so zdravotným postihnutím, verejná doprava, taxislužby, hoteloví hostia s rezerváciou a parkovacím miestom mimo hlavnej cesty a vozidlá, ktoré dostanú osobitné povolenie od správcu cestnej premávky," uvádza rezort diplomacie.

VIDEO: Arcibiskup Zvolenský sa teší na cestu autobusom s mladými

Zákaz pohybu na uliciach v uzavretej oblasti Blonie je od soboty (23. júla) do utorka (2. augusta). "Na hraničných cestách v oblasti Lagiewniki bude doprava povolená, ale vzťahujú sa na ne pravidlá prijaté pre obmedzenie dopravy. Zabezpečený zostane prístup k čerpacej stanici na ulici Fredry, k obchodnému centru Zakopianka a iné servisné zariadenia v zóne. Obmedzenia budú platiť od utorka (26. júla) do nedele (31. júla)," informuje MZVaEZ SR.

Uzavreté zóny budú obklopené troma zónami obmedzenej dopravy - I a II budú zavedené od utorka (26. júla) do nedele (31.júla) a III od piatka (29. júla) do nedele (31. júla). "Právo na vstup do zón majú obyvatelia oblasti Blonie, Lagiewniki a I. zóny, zásobovacie vozidlá od polnoci do 10.00 h, zdravotnícke vozidlá dochádzajúce do nemocníc (s povolením od Vedenia mestskej infraštruktúry a dopravy v Krakove (ZIKiT), osoby so zdravotným postihnutím, verejná doprava, taxislužby, hoteloví hostia s rezerváciou a parkovacím miestom a vozidlá spoločnosti sídliacich v zónach," uvádza ministerstvo.

Ako ďalej informuje, Zóna II je západná časť Krakova a Zóna III oblasť na východ od centra mesta. Upozorňuje na to, že trasy, po ktorých sa bude v priebehu SDM pohybovať pápežská kolóna, budú dočasne uzavreté.

Na snímke pápež František. Foto: TASR/AP

Počas ich trvania mestský dopravca zvyšuje frekvenciu električiek a autobusov. "Verejná mestská doprava má byť najlepším spôsobom, ako sa pohybovať po Krakove. Vedenie mesta Krakov odporúča vyhnúť sa používaniu motorového vozidla v danom čase. Na oplátku prezentujú širokú škálu možností dopravy mestskou hromadnou dopravou," uvádza ministerstvo. K odporúčaniu sa pripája i Generálny konzulát SR v Krakove.

MZVaEZ ďalej informuje, že od utorka (26. júla) do nedele (31. júla) sa bude dať kúpiť špeciálny lístok na všetku mestskú hromadnú dopravu v cene 15 poľských zlotých (viac ako tri eurá). "Lístok netreba označovať. Platí vo všetkých autobusoch a električkách, na neobmedzený počet prejazdov a dá sa zakúpiť v 127 automatoch na zastávkach, v autobusoch, električkách, 300 stánkoch, strategických miestach pre pútnikov a cez mobilnú aplikáciu," zdôrazňuje MZVaEZ.

SDM sa začínajú dnes v poľskom Krakove a potrvajú až do nedele (31. júla). V Poľsku očakávajú zhruba 2,5 milióna pútnikov z celého sveta. Program SDM zahŕňa stretnutia mládeže s pápežom, ako aj stovky sprievodných udalostí duchovného a kultúrneho charakteru. V prípade akýchkoľvek problémov sú zastupiteľské úrady SR v Krakove a vo Varšave pripravené pomôcť svojim občanom.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.