Toto sú najlepšie a najhoršie mestá na život:Ako je na tom Bratislava?

Hlavné mesto SR Bratislava. Foto: TASR/Martin Baumann

Sydney 18. augusta (TASR) - Austrálske mesto Melbourne obsadilo šiesty rok po sebe prvé miesto v Indexe najlepších miest sveta pre život, ktorý zostavuje mediálny subjekt Economist Intelligence Unit (EIU). Na druhom mieste spomedzi 140 hodnotených miest je Viedeň.

Varšava a Bratislava sú v desiatke krajín, ktoré dosiahli za uplynulých päť rokov podľa správy EIU najvýraznejšie zlepšenie životných podmienok, informovala tlačová agentúra DPA. Index hodnotí mestá v oblastiach zdravotnej starostlivosti, vzdelávania, stability, kultúry, životného prostredia a infraštruktúry.

Čelné Melbourne získalo 97,5 bodu z možných 100, Viedeň o jednu desatinu bodu menej - 97,4.

"Austrálske Melbourne zostáva najlepším miestom pre život zo 140 hodnotených miest, veľmi tesne nasledované rakúskou metropolou Viedeň," konštatuje správa EIU.

Melbournský starosta Robert Doyle reagoval slovami, že udržanie si titulu najlepšieho mesta pre život šiesty rok po sebe je fantastické vyznamenanie a Melbourne ho nepovažuje za samozrejmosť. "Sústavne plánujeme a realizujeme opatrenia, ktoré budú naďalej zlepšovať kvalitu nášho života," povedal dnes.

Kanadský Vancouver a Toronto sa umiestnili na treťom a štvrtom mieste indexu a Calgary spoločne s austrálskym Adelaide na piatom mieste.

Austrálske Sydney vypadlo zo zoznamu 10 najlepších miest sveta pre život v dôsledku "vnímanej hrozby terorizmu", posunulo sa na 11. miesto.

Hlavné mesto Rakúska Viedeň. Foto: Wikipedia.org

Správa EIU uvádza, že najlepšími mestami pre život sú "mestá strednej veľkosti v bohatších krajinách s relatívne nízkou hustotou populácie", ktoré "ponúkajú rad oddychových aktivít bez toho, aby mali vysokú úroveň kriminality či preťaženú infraštruktúru".

Americké mestá si podľa EIU v indexe v uplynulých mesiacoch výrazne pohoršili, "čo čiastočne vyplýva z nepokojov v súvislosti s vysokým počtom úmrtí černošských obyvateľov v niekoľkých ostatných rokoch, či už v policajnej väzbe, alebo zastrelením na ulici, napriek tomu, že boli neozbrojení".

Piatimi najhoršími mestami pre život, ktoré obsadili dolné priečky indexu, sú sýrsky Damask, líbyjský Tripolis, nigérijský Lagos, Dháka v Bangladéši a Port Moresby na Papue-Novej Guinei. Desiatku najhorších miest pre život uzatvára ukrajinský Kyjev, ktorý EIU zaradila do desiatky krajín, v ktorých sa za uplynulých päť rokov najviac zhoršili životné podmienky. V tejto skupine sú tiež americký Detroit, Moskva a Petrohrad (Rusko), ale tiež Paríž a Atény.

Najlepšie mestá pre život:
1. Melbourne, Austrália
2. Viedeň, Rakúsko
3. Vancouver, Kanada
4. Toronto, Kanada
5. Calgary, Kanada
5. Adelaide, Austrália
7. Perth, Austrália
8. Auckland, Nový Zéland
9. Helsinki, Fínsko
10. Hamburg, Nemecko

Najhoršie mestá pre život:
1. Damask, Sýria
2. Tripolis, Líbya
3. Lagos, Nigéria
4. Dháka, Bangladéš
5. Port Moresby, Papua Nová Guinea
6. Alžír, Alžírsko
7. Karáči, Pakistan
8. Harare, Zimbabwe
9. Douala, Kamerun
10. Kyjev, Ukrajina

Desať miest, ktorých skóre v rebríčku sa za uplynulých päť rokov najviac zlepšilo:
1. Teherán, Irán (+5 percent)
2. Dubaj, Spojené arabské emiráty
3. Harare, Zimbabwe
4. Abidžan, Pobrežie Slonoviny
5. Mesto Kuvajt, Kuvajt
6. Káthmandu, Nepál
7. Varšava, Poľsko
8. Bratislava, Slovensko
9. Baku, Azerbajdžan
10. Honolulu, USA

Desať miest, ktoré si za uplynulých päť rokov najviac pohoršili:
1. Damask, Sýria - 140. miesto (-26,1 percenta)
2. Kyjev, Ukrajina - 131. miesto (-25,1 percenta)
3. Detroit, USA
4. Moskva, Rusko
5. Manáma, Bahrajn
6. Tripolis, Líbya
7. Petrohrad, Rusko
8. Paríž, Francúzsko
9. Atény, Grécko
10. Caracas, Venezuela

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.