Srbskí basketbalisti vo štvrťfinále OH zdolali Chorvátov o 3 body

Srbi (na snímke vpravo Miroslav Raduljica) si v dráme poradili s Chorvátskom (vľavo Dario Saric) 86:83 vďaka excelentnej tretej štvrtine. Foto: TASR/AP

Rio de Janeiro 18. augusta (TASR) - Basketbalisti Austrálie sa stali prvými semifinalistami olympijského turnaja v Rio de Janeiro. V stredajšom štvrťfinále suverénnym spôsobom zdolali Litvu 90:64 a postúpili medzi elitné kvarteto. V súboji o finále nastúpia proti Srbom, ktorí si v dráme poradili s Chorvátskom 86:83 vďaka excelentnej tretej štvrtine. Tú vyhrali o dvadsať bodov.

V ďalšom čisto európskom štvrťfinálovom dueli triumfovali úradujúci šampióni kontinentu Španieli nad Francúzskom jasne 92:67. V semifinále ich čaká topfavorit turnaja USA. Američania si suverénne poradili s Argentínou 105:78, keď ich najlepším strelcom bol s 27 bodmi Kevin Durant.

Hviezdny tím USA nedopustil drámu ako v predchádzajúcich stretnutiach s Austráliou, Srbskom a Francúzskom, hoci v úvode prehrával 9:19. "Argentína tu ukázala skvelé výkony. Potrebovali sme sa vyrovnať ich energii. Myslím si, že sa nám to podarilo," uviedol po úspešnom zápase tréner USA Mike Krzyzewski.

Juhoameričania najskôr držali s favoritom krok aj vďaka výraznej diváckej podpore. Najväčšie ovácie dostal Manu Ginobili, pre ktorého to bol pravdepodobne posledný zápas v modro-bielom drese: "Súperi mi gratulovali a ja som hrdý na ich slová. Boli milí, mali veľký rešpekt a keď vám preukážu legendy hry rešpekt, tak to má špeciálnu hodnotu."

V prestávke už ale Američania viedli jednoznačne o 16 bodov a v závere sa duel zmenil na ich exhibíciu. Zverenci Mikea Krzyzewského zdolali svojho najbližšieho súpera Španielsko vo finále oboch predchádzajúcich olympiád v Pekingu 2008 i v Londýne 2012.

Argentínčan Ginobili ukončil reprezentačnú kariéru

Po Tonym Parkerovi sa rozlúčil na olympijskom turnaji v Riu de Janeiro s reprezentačnou kariérou aj 39-ročný argentínsky basketbalista Manu Ginobili. Informovala o tom agentúra DPA.

"Viem, že sme sformovali jednu skvelú éru. Získali sme olympijské zlato na OH 2004, čo bolo niečo nepredstaviteľné v histórii tohto športu," zaspomínal Ginobili na najvýraznejší triumf zlatej argentínskej generácie.

V Riu de Janeiro sa v stredu 17. augusta 2016 s reprezentačnou kariérou rozlúčil 39-ročný argentínsky basketbalista Manu Ginobili. Foto: TASR/AP

Rozohrávač zámorského basketbalového klubu NBA San Antonio Spurs ukončil reprezentačnú kariéru po štvrťfinálovej prehre Argentíny s USA 78:105. Po zápase sa dočkal Ginobili zaslúženého potlesku a rešpektu zo strany divákov i hráčov: "Súperi mi gratulovali a ja som hrdý na ich slová. Boli milí, mali veľký rešpekt a keď vám preukážu legendy hry rešpekt, tak to má špeciálnu hodnotu."