Poslanec Beblavý: Rezort chce zvýšiť študentom úroky na pôžičkách

Na kombosnímke vľavo minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Peter Plavčan (nominant SNS) a vpravo nezaradený poslanec NR SR Miroslav Beblavý Foto: TASR

Bratislava 18. augusta (TASR) – Pôžičky z Fondu na podporu vzdelávania (FNPV) majú zdražieť. V súčasnosti je úroková sadzba na úrovni 0,89 percenta. Po novom by to malo byť okolo troch percent. Upozornil na to nezaradený poslanec Národnej rady SR Miroslav Beblavý prostredníctvom pripomienky k novele zákona o FNPV, ktorá je aktuálne v medzirezortnom pripomienkovom konaní.

Novela upravuje spôsob výpočtu úrokovej sadzby pôžičiek a to naviazaním na základnú úrokovú sadzbu Európskej centrálnej banky (ECB). Doteraz boli úroky naviazané na výnos štátnych dlhopisov. "Z tohto fondu dostávajú študenti a učitelia zvýhodnené pôžičky. Platia za ne úroky vo výške, za akú si aktuálne na finančných trhoch požičiava štát. To je dnes 0,89 percenta. Podľa návrhu zákona budú študenti a učitelia platiť základnú sadzbu ECB plus 3 percentá. To je dnes 3,05 percenta. Ide teda o viac ako strojnásobenie úrokov," vysvetlil Beblavý. Ako dodal, pri maximálnom úvere z fondu 15.000 eur a maximálnej splatnosti 15 rokov by tak mohol klient fondu na úrokoch zaplatiť 3710 eur oproti dnešným 1029 eurám, teda viac o takmer 2700 eur. "Súčasný mechanizmus bol nastavený ako férový voči štátu aj študentom a učiteľom. Platia cenu, za ktorú si zdroje požičiava štát. Podľa nového návrhu na nich chce fond tvrdo zarábať," doplnil opozičný poslanec.

Ministerstvo školstva v zákone argumentuje, že od roku 2012 do roku 2016 poklesol priemerný výnos štátnych dlhopisov s desaťročnou splatnosťou zo 4,57 percenta na 0,89 percenta s výhľadom ďalšieho poklesu v roku 2017. "Pri ponechaní súčasného nastavenia úrokovej miery a nedofinancovaní fondu zo zdrojov štátneho rozpočtu alebo z iných zdrojov, bude pokračovať pokles počtu podporených žiadateľov o pôžičku na maximálne cca 1300 ročne, čo predstavuje pokles viac ako 40 percent oproti školskému roku 2014/2015," uviedol rezort v dôvodovej správe. Fond dokázal v školských rokoch 2013/2014 a 2014/2015 uspokojiť len necelých 60 percent žiadateľov. Rezort školstva ďalej zdôrazňuje, že výška úrokovej miery ostane aj naďalej výrazne nižšia ako úročenie porovnateľných spotrebných úverov v komerčných bankách.

Novela zákona ďalej rozširuje okruh žiadateľov o pôžičku o vysokoškolských učiteľov, mladých výskumných pracovníkov a umeleckých pracovníkov na vysokých školách do 35 rokov. Doteraz o pôžičku mohli požiadať iba študenti vysokých škôl na všetkých stupňoch štúdia, pedagogických zamestnancov v regionálnom školstve a odborní zamestnanci v regionálnom školstve. Pedagógovia aj študenti by mali mať po novom k dispozícii aj viacero termínov na podanie žiadosti o pôžičku.

Predpokladaný termín nadobudnutia účinnosti zákona je 1. januára 2017.

FNPV vznikol 1.1.2013 ako právny nástupca Študentského pôžičkového fondu a Pôžičkového fondu pre začínajúcich pedagógov. Fond poskytuje zvýhodnene úročené pôžičky pre vybrané cieľové skupiny. Od svojho vzniku v januári roku 2013 poskytol takmer 6000 pôžičiek študentom a pedagógom.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.