Parlament: Summit lídrov EÚ je prestížna záležitosť pre Slovensko

Foto: TASR/Pavel Neubauer

Bratislava 12. septembra (TASR) - Neformálny summit lídrov Európskej únie (EÚ), ktorý sa zíde tento týždeň v piatok, Slovensku prospeje minimálne z hľadiska zviditeľnenia sa. Zhodujú sa na tom oslovení koaliční a opoziční poslanci Národnej rady SR.

"Je to prestížna záležitosť pre Slovensko a je to úspech aj slovenskej vlády a diplomacie, že takéto vrcholné podujatie sa koná na pôde Slovenska. Nepochybne pomôže zlepšiť obraz o Slovensku v zahraničí. Zároveň môžeme nadniesť aj témy a riešenia, ktoré dnes hýbu Európou," povedal pre TASR poslanec Smeru-SD Ján Podmanický.

Podľa poslanca Antona Hrnka zo SNS každý takýto summit prospieva krajine, v ktorej sa koná. "Slovensko zviditeľní," poznamenal. Hrnko očakáva, že summit prinesie pozitívnu reakciu na dianie v Európe.

Summit považuje za veľmi dôležité podujatie aj šéf zahraničného parlamentného výboru František Šebej z Mosta-Híd. Nemá však dramatické očakávania. "Európska únia je príliš komplikovaný kolos, ktorý sa nedá len tak obratom ruky meniť. Nefunguje to tak, že si sadneme a zajtra zreformujeme úniu. Nemám teda dramatické očakávania, len považujem každý takýto summit za veľmi dôležitý a potrebný," vysvetlil pre TASR.

Očakávania sú pomerne veľké podľa Martina Klusa (SaS). "Očakáva sa, že Slovensko môže zohrať dôležitú rolu v zmysle najmä organizačnom. Slovensko je príliš malá krajina na to, aby sme zohrávali dôležitú úlohu aj v zmysle toho, aké budú výsledky summitu," uviedol s tým, že ak má byť summit úspešný, treba otvoriť témy, ktoré Európu spájajú a nie rozdeľujú.

"Mali by to byť pozitívne témy. V prípade spoločnej ochrany hraníc sa budú hľadať možnosti, ktoré únia má a doteraz ich nevyužívala. A pokiaľ ide o brexit, tak to bude o tom, s čím chce 27 štátov predstúpiť na rokovania s Veľkou Britániou," predpokladá Klus.

Jozef Viskupič z OĽaNO-NOVA súhlasí, že nemožno hovoriť o bezvýznamnosti summitu. "Summit má význam v tom, že sa čosi také deje na Slovensku. Ale nepreháňal by som s jeho významom. Je to neformálny summit a témy sú z hľadiska premiérov skôr len na výmenu názorov. Nemyslím, že padne zásadné rozhodnutie v téme brexitu či migračnej krízy," povedal. Očakával by, že únia prijme nejaké závery k tomu, ako by mala s verejnosťou komunikovať zrozumiteľnejšie.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.