Chorvátske demokratické spoločenstvo porazilo vo voľbách favoritov

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Záhreb 12. septembra (TASR) - Predčasné parlamentné voľby, ktoré sa v nedeľu konali v Chorvátsku, vyhralo Chorvátske demokratické spoločenstvo (HDZ). Informovala o tom dnes agentúra DPA, podľa ktorej HDZ bude musieť absolvovať náročné koaličné rokovania.

Zo sčítania takmer všetkých hlasov odovzdaných v nedeľňajších voľbách vyplýva, že HDZ získalo 61 z celkového počtu 151 poslaneckých mandátov. Zisk HDZ je vyšší, než sa očakávalo a HDZ porazil aj favorizovanú Sociálnodemokratickú stranu Chorvátska (SDP), ktorá vo voľbách získala 54 mandátov.

Na treťom mieste skončila reformistická strana Most, ktorú bude v parlamente zastupovať 12 poslancov. Vďaka svojmu zisku sa strana Most môže stať jazýčkom na váhach v koaličných rokovaniach.

Po posledných voľbách, vlani v novembri, Most rokoval s obidvoma veľkými stranami - HDZ i SDP. O tri mesiace neskôr sa stal súčasťou koaličnej vlády s HDZ.

Predčasné voľby v Chorvátsku si vynútil rozpad koalície HDZ a Mostu, ktorá začala vládnuť iba koncom januára. Vyvrcholil tak spor okolo obvinení z korupcie, ktorým čelil bývalý šéf HDZ a vicepremiér Tomislav Karamarko.

Nový líder HDZ Andrej Plenkovič sa však dnes po oznámení zatiaľ neoficiálnych výsledkov snažil rozptýliť obavy z ďalšej politickej nestability v krajine.

"Garantujem, že budúca chorvátska vláda bude stabilná," uviedol Plenkovič v noci nadnes. "Už zajtra začneme konkrétne rokovania o stabilnom kabinete," dodal.

HDZ bude potrebovať podporu viacerých poslancov, nielen zástupcov Mostu. Šanca, že sa HDZ podarí vytvoriť koalíciu, je však pomerne veľká vďaka ôsmim poslancom zastupujúcim v parlamente národnostné menšiny. Ak by sa strane HDZ podarilo získať ich podporu a hlasy poslancov Mostu, malo by v parlamente väčšinu - 81 poslancov.

Na nedeľňajších voľbách v Chorvátsku sa zúčastnilo 52 percent z 3,8 milióna zaregistrovaných voličov, čo podľa DPA svedčí o nespokojnosti a znechutení občanov s politikou. Predvolebná kampaň sa totiž podľa DPA z veľkej časti sústredila na osobné útoky medzi politikmi, pričom len malá pozornosť bola venovaná konkrétnym otázkam, akou je napríklad pomalé zotavovanie chorvátskej ekonomiky.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.