V. BILČÍK: Politické členstvo Británie v EÚ je dnes mŕtva vec

Na snímke analytik Slovenskej spoločnosti pre zahraničnú politiku Vladimír Bilčík. Foto: TASR/Martin Baumann

Bratislava 12. septembra (TASR) – Agendu neformálneho summitu, ktorý sa bude konať v piatok (16. 9.) v Bratislave, má primárne v rukách predseda Európskej rady Donald Tusk, ktorý sa ju bude snažiť nastoliť tak, aby bola ešte pred summitom "predžutá" členskými štátmi. Pre TASR to povedal Vladimír Bilčík zo Slovenskej spoločnosti pre zahraničnú politiku.

"Myslím si, že to, čo od summitu mnohí očakávajú a v čo dúfajú je, aby priniesol konkrétny impulz, na ktorom bude široká zhoda členských štátov o budúcnosti EÚ. Súčasná debata o tom, že vôbec potrebujeme debatu o EÚ, je zbytočná. O európskej budúcnosti sme v rôznych fázach diskutovali od začiatku minulého desaťročia. Dnes potrebujeme odpovede, čo ideme s Úniou robiť ďalej," vysvetľuje analytik.

Ilustračné foto. Foto: TASR - Martin Baumann

Podľa neho summit nebude o brexite ako takom, keďže Briti sa summitu ani nezúčastnia. "Britské politické členstvo je dnes mŕtva vec, napriek tomu, že technicky Briti budú v EÚ fungovať možno ešte niekoľko rokov. Summit bude diskusiou dvadsaťsedmičky o tom, v akej Únii sme. Myslím si, že pre jej úspešnú budúcnosť je podstatné to, či sú členské štáty schopné vnímať dnešnú Úniu podobne," hovorí Bilčík.

Na jednej strane podľa neho totiž vzrastá počet členských štátov, ktoré odmietajú akúkoľvek európsku integráciu. Na strane druhej je skupina členských štátov, ktoré tvrdia, že problémy v Únii vždy boli, avšak v rámci nej je možné hľadať aj ich riešenia.

Bilčík si myslí, že práve miera zhody na tom, na čo má projekt európskej integrácie slúžiť a či je dnes v Európe dostatočne široký konsenzus o EÚ, dá summitu politické vysvedčenie.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.