VIDEO: V Košiciach sa rokuje o systéme parkovania v búrlivej atmosfére

Mestské zastupiteľstvo mesta Košice 12. septembra 2016 vo veľkej zasadačke magistrátu. Na snímke nespokojní občania počas zasadnutia košického mestského zastupiteľstva (MsZ). Foto: TASR – František Iván

Košice 12. septembra (TASR) – V búrlivej atmosfére sa dnes koná rokovanie Mestského zastupiteľstva (MsZ) v Košiciach, ktoré sa okrem iného venuje otázke rozšírenia spoplatneného parkovania v širšom centre mesta. Na zasadnutie prišli občania nespokojní so systémom účinným od 1. júla. Rokovanie sprevádzajú bezpečnostné opatrenia, vrátane zrušenia stránkových hodín magistrátu. Polícia púšťala občanov do rokovacej sály cez koridory a po bezpečnostných prehliadkach.

VIDEO: Mestské zastupiteľstvo začalo zasadnutie so zvýšenými bezpečnostnými kontrolami

Primátor Richard Raši predložil návrh na prípravu zmeny všeobecne záväzného nariadenia (VZN) o dočasnom parkovaní podľa početných pripomienok, ako aj prípravu založenia spoločného podniku mesta a parkovacej spoločnosti.

Naopak, opozičný poslanec Oto Žarnay vystúpil s návrhom na zvolanie mimoriadneho zastupiteľstva 19. septembra. Predkladá pritom návrh na celkové zrušenie nových desiatich rezidentských zón a návratu stavu parkovania spred 1. júla.

Viacerí opoziční poslanci kritizujú zavedený systém parkovania a odmietajú aj spojenie mesta a súkromnej spoločnosti v spoločnom podniku.

Rokovanie sprevádzajú emócie, výkriky, piskot a potlesk občanov, nechýbajú ani vulgárne nadávky. Ďalšia skupina občanov sleduje rokovanie pred magistrátom na obrazovke.

VIDEO: Začiatok zasadnutia mestského zastupiteľstva sa nezaobišiel bez incidentov

Aktivista Henrich Burdiga z Občianskej iniciatívy Nezaplatím EEI ani cent – občianska neposlušnosť vo vystúpení a po ňom aj nezávislý poslanec Jaroslav Polaček vyzvali primátora Rašiho na odstúpenie. "Vidím, že sa už začala predvolebná kampaň," reagoval Raši.

Ešte pred začiatkom rokovania v sále vyvolal rozruch incident, keď sa aktivista Martin Daňo, ktorý sa prezentoval ako novinár, snažil napriek mestským policajtom dostať k pódiu s predstaviteľmi mesta. Keď vybehol dopredu po laviciach poslancov, policajti ho strhli na zem a vyviedli zo sály.

Kapacita rokovacej sály pre verejnosť je obmedzená. "Realizovali sme odporúčania, ktoré nám dala štátna polícia. V sále je nejakých 370 miest, ostaní sú vonku pred schodiskom, kde je namontovaná veľkoplošná obrazovka, cez ktorú môžu rokovanie sledovať," uviedol náčelník mestskej polície Ján Palčík.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.