V Poľsku budú exhumovať telá obetí leteckej katastrofy pri Smolensku

Na archívnej snímke z 11. apríla 2010 vyšetrovatelia prehľadávajú vrak poľského prezidentského špeciálu na mieste nehody v Smolensku. Foto: TASR/AP

Varšava 13. septembra (TASR) - Osobitný tím vyšetrovateľov poľskej prokuratúry rozhodol o exhumácii telesných pozostatkov obetí havárie poľského lietadla, pri ktorej v roku 2010 spolu s politickou a vojenskou elitou zahynul aj vtedajší prezident Lech Kaczyňski. Informovala o tom dnes poľská rozhlasová stanica RMF FM.

Podľa tohto zdroja exhumované nebudú len tie pozostatky tiel, ktoré už tejto procedúre boli v minulosti v rámci vyšetrovania podrobené.

Hovorkyňa poľskej prokuratúry Ewa Bialiková informovala, že poľskí vyšetrovatelia nadviazali kontakty so známymi vedeckovýskumnými centrami v Európe, aby urobili dodatočné analýzy a expertízy. Bližšie podrobnosti neuviedla.

Rozhlasová stanica RMF FM uviedla, že prokuratúra nezverejnila harmonogram krokov súvisiacich s exhumáciami. Podľa neoficiálnych informácií o nich boli informované už najmenej štyri pozostalé rodiny. Týždenník Polityka na svojej webovej stránke citoval Bialikovú, podľa ktorej "v súlade s hygienickými predpismi možno exhumácie vykonávať medzi 16. októbrom a 15. aprílom, aj keď v niektorých prípadoch i mimo tohto stanoveného času".

Správy o možnej exhumácii tiel obetí leteckej havárie pri ruskom Smolensku sa objavili aj počas leta. Poľský denník Gazeta Wyborcza vtedy v tejto veci kontaktoval niekoľko rodín smolenských obetí.

Väčšina z nich odmietla komentovať zámer prokuratúry. Kritizovala ho však vdova po poľskom ministrovi obrany Jerzym Szmajdziňskom.

"Bude to peklo, ak k tomu dôjde," vyhlásila Malgorzata Szmajdziňská. Pawel Deresz, vdovec po Jolante Szymanekovej-Dereszovej, uviedol, že "ak vláda verí verzii o atentáte a výbušninám v prezidentskom salóniku, potom stačí exhumácia prezidenta Lecha Kaczyňského. Chcem, aby moju ženu nechali na pokoji".

Lietadlo Tu-154 havarovalo 10. apríla 2010 pri pokuse o pristátie na letisku Severnyj pri Smolensku, odkiaľ mala vládna delegácia pokračovať na spomienkové podujatie. Na palube sa nachádzalo 96 ľudí - 88 cestujúcich a osem členov posádky. Haváriu nikto neprežil.

Vyšetrovanie, vedené predošlou liberálnou vládou, dospelo l záveru, že haváriu spôsobila chyba pilotov lietadla. V súčasnosti vládnuca strana Právo a spravodlivosť (PiS), na čele ktorej je Kaczyňského dvojča Jaroslaw, však tvrdí, že pád lietadla mohol spôsobiť výbuch na palube.

PiS okrem toho síce Moskvu z havárie priamo neobviňuje, ale tvrdí, že katastrofa Kremľu poslúžila. PiS tiež Rusko kritizuje za prieťahy vo vyšetrovaní a zadržiavanie dôkazov, napríklad vraku lietadla či palubných zapisovačov. Rusko však tvrdí, že tento dôkazový materiál vydať nemôže, kým ruskí kriminalisti pokračujú vo svojom vyšetrovaní tohto prípadu.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.