VIDEO: Rusi zadržali ukrajinského novinára, vraj je tajným agentom

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Moskva 3. októbra (TASR) - Ruská Federálna bezpečnostná služba (FSB) dnes oznámila, že zadržala spravodajcu tlačovej agentúry Ukrinform, ktorý je podozrivý z práce pre ukrajinské tajné služby.

Ukrajinský novinár Roman Suščenko je podľa FSB dôstojníkom hlavnej správy rozviedky ukrajinského ministerstva obrany a v Rusku mal za úlohu zhromažďovať informácie o ruských ozbrojených silách. Únik takýchto informácií o ruskej armáde a národnej garde "by ohrozil obranyschopnosť štátu".

Agentúra Ukrinform dnes informovala, že Suščenko je jej zamestnancom od roku 2002, pričom v minulosti pôsobil aj ako spravodajca v Paríži. Podľa Ukrinformu bol Suščenko minulý týždeň v Moskve na súkromnej návšteve. O jeho zadržaní pre podozrenie zo špionáže informovali ruské úrady až v nedeľu.

Prípad vyšetruje FSB ako podozrenie zo špionáže. Moskovský súd dnes schválil návrh, na základe ktorého bude Suščenko vo vyšetrovacej väzbe do 30. novembra.

Podľa ruskej ľudskoprávnej aktivistky Zoje Svetovovej je Suščenko vo vyšetrovacom väzení (SIZO) Lefortovo, a to v úplnej izolácii.

Svetovová podľa Ukrinformu uviedla, že so Suščenkom v SIZO hovorila. Povedal jej, že ruskí vyšetrovatelia mu po zadržaní neumožnili spojiť sa s rodinou ani s veľvyslanectvom a že fyzicky ho nemučili, ale "vyvíjali naňho psychologický nátlak".

Agentúra Ukrinform a manželka zadržaného požiadali o zastupovanie známeho ruského advokáta Marka Fejgina. Ukrinform sa okrem toho obrátil na novinársku verejnosť, ľudskoprávne organizácie a diplomatické úrady, aby sa postavili na obranu ukrajinského novinára a vyvinuli tlak na jeho oslobodenie.

Tlačová služba ukrajinského ministerstva zahraničných vecí dnes informovala, že o Suščenkom prípade sa dnes vo svojom prejave na pôde Európskeho parlamentu zmieni šéf ukrajinskej diplomacie Pavlo Klimkin.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.