Britská ekonomika bude čeliť turbulenciám počas rokovaní s EÚ

Archívna snímka. Britská fanúšička sledovala atletické súťaže na olympijských hrách v Londýne Foto: TASR/AP

Londýn 3. októbra (TASR) - Britská ekonomika bude čeliť turbulenciám počas rokovaní s Európskou úniou (EÚ) o svojom vystúpení z bloku. Vyhlásil to dnes minister financií Philip Hammond pre britskú televíznu stanicu BBC. Informovala o tom agentúra Reuters.

Britská premiérka Theresa Mayová v nedeľu (2.10.) na výročnej konferencii Konzervatívnej strany uviedla, že do konca marca 2017 formálne aktivuje článok 50 Lisabonskej zmluvy, čím oficiálne odštartuje dvojročný proces "rozvodu" s EÚ.

Hammond dnes pre BBC povedal, že on sám by bol rád, kedy obe strany dosiahli dohodu v čo najkratšom množnom čase.

"Musíme čakať nejaké turbulencie počas rokovaní," skonštatoval Hammond, podľa ktorého by sa firmy mali pripraviť, že neistota ohľadne budúcich vzťahov Londýna s EÚ potrvá pár rokov, a možno aj dlhšie.

Británia podľa neho potrebuje nový fiškálny plán, ktorý by ju previedol cez obdobie turbulencií. Naznačil, že chce vybalansovať škrty vo výdavkoch investíciami do infraštruktúry. Minister predstaví svoj plán rozpočtu na budúci finančný rok 23. novembra.

Hammond tiež vyhlásil, že sa chce s EÚ dohodnúť na čo najširšom prístupe firiem z Británie na spoločný európsky trh, ale vláda musí zároveň vyhovieť požiadavke voličov, ktorí chcú väčšiu kontrolu migrácie.

Hammond pripomenul, že postoj jednotlivých členských štátov únie k budúcim obchodným vzťahom s Britániou sa líši, a zatiaľ nezaujali jednotné a jasné stanovisko.

Podnikatelia a zahraničné firmy, zvlášť finančné, so sídlom v Británii, tlačia na premiérku Mayovú, aby poskytla aspoň nejaké detaily pred začiatkom rokovaní o brexite. Zaujíma ich najmä jej stanovisko k tzv. tvrdému brexitu, teda odchodu z únie aj bez dohody s EÚ.

Pochybnosti a špekulácie, podľa ktorých vláda v Londýne uprednostní kontrolu migrácie pred prístupom na jednotný európsky trh, priniesli dnes ďalšie oslabenie libry.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.