Eximbanka cez úvery a záruky podporí export za vyše miliardu eur

Budova Eximbanky na Grösslingovej ulici v Bratislave. Foto: TASR - Pavol Funtál

Bratislava 5. októbra (TASR) - Exportno-importná banka SR v návrhu rozpočtu na rok 2017 plánuje prostredníctvom úverových a záručných aktivít podporiť export slovenských podnikateľských subjektov v celkovom objeme 1,02 miliardy eur, čo je o 6,8 % viac v porovnaní s očakávanou skutočnosťou za rok 2016. Vyplýva to z návrhu rozpočtu Eximbanky na budúci rok, ktorý dnes schválila vláda.

Medziročný nárast podpory exportu z bankových činností v roku 2017 počíta s nárastom pri jednotlivých bankových produktoch, najvýraznejšom pri priamych vývozných a dovozných úveroch (o 30 miliónov eur) a pri vystavených zárukách klientom (o 20 miliónov eur).

Z rozpočtovanej výšky výnosov a nákladov za rok 2017 Eximbanka SR predpokladá dosiahnuť zisk po zdanení vo výške 375.000 eur. Súčasťou rozdelenia disponibilného zisku bude aj návrh na odvod do štátneho rozpočtu.

Návrh rozpočtu Eximbanky tiež predpokladá, že úvery poskytnuté klientom ku koncu roku 2017 dosiahnu brutto výšku 277 miliónov eur, čo predstavuje nárast angažovanosti oproti očakávanej skutočnosti za rok 2016 o 10 miliónov eur.

"Po odpočítaní opravných položiek v sume 35,12 milióna eur vytvorených na krytie znehodnotených úverov dosiahnu pohľadávky z priamych a refinančných úverov klientom ku koncu roka 2017 očistenú majetkovú angažovanosť 241,88 milióna eur, čo je medziročný nárast o 10,3 milióna eur," priblížila banka.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.