Konštrukcia nad cestou na Trenčiansky hrad zmizne do konca októbra

Ilustračné foto Foto: TASR - Radovan Stoklasa

Trenčín 5. októbra (TASR) – Na Trenčianskom hrade začali dnes s demontážou oceľovej konštrukcie nad vstupnou cestou naň. Bezpečnostné zastrešenie postavili ešte v roku 2003 po tom, ako sa zrútila časť hradného múra. Demontáž potrvá do konca októbra, celkové náklady sa vyšplhajú na asi 24.000 eur. Počas pracovných dní bude hrad pre verejnosť uzavretý.

Ako informoval Peter Pastier z Trenčianskeho múzea, múr spadol v marci 2003 vo večerných hodinách na prístupovú cestu v priestore dnešnej pokladnice. "Vzápätí sa musel hrad uzavrieť a začalo sa s budovaním oceľovej konštrukcie. Už v júli 2003 sa hrad opäť otvoril pre verejnosť. Do roku 2006 sa odstránili staticky nezabezpečené časti múru, ktorý padol a zábrana prestala plniť svoj účel. V minulom roky sme si nechali urobiť dva statické prieskumy. Tie nás ubezpečili o tom, že priestor je bezpečný, a preto sa dnes začínajú práce na demontáži konštrukcie," priblížil Pastier.

Ako informoval riaditeľ Trenčianskeho múzea Peter Martinisko, odstránením dnes už zbytočných zábran prinavrátia Trenčianskemu hradu aspoň čiastočne jeho tvár. Víťazom verejnej súťaže na odstránenie konštrukcie sa stala Správa ciest Trenčianskeho samosprávneho kraja, ktorá podľa neho ponúkla tretinovú cenu v porovnaní s ostatnými ponukami.

"Počas pracovných dní bude hrad uzatvorený bez výnimiek. Chcem poprosiť verejnosť, aby dodržiavala pokyny, nepribližovala sa ku konštrukcii, práce budú pomerne nebezpečné. Rovnako prosíme Trenčanov, aby neparkovali na Matúšovej ulici, kade sa bude odvážať tento oceľový odpad,"
zdôraznil riaditeľ s tým, že podľa predbežného harmonogramu by mala oceľová konštrukcia s hmotnosťou asi 34 ton zmiznúť do konca októbra.

Podľa Tibora Cabalu zo Správy ciest TSK pôjde vzhľadom na stiesnené priestory a ťažkú konštrukciu o zložité práce. Na demontáži bude pracovať asi desať pracovníkov, postupne budú konštrukciu odpaľovať a zároveň odvážať oceľové segmenty. "Je to pre nás výzva, sú tu zložité podmienky, terén si vyžaduje špeciálne postupy, sami nevieme, čo nás tu čaká. Máme tu však naslovovzatých odborníkov a verím, že ak nám bude priať počasie, plánovaný termín dodržíme," doplnil Cabala.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.