ECB znížila strop pre núdzové financovanie gréckych bánk

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Atény 5. októbra (TASR) - Európska centrálna banka (ECB) znížila strop pre núdzovú likviditu, ktorú komerčným bankám v Grécku poskytuje tamojšia centrálna banka. Informovala o tom agentúra Reuters.

Konkrétne, ECB znížila strop pre program núdzového financovania komerčných bánk (ELA) o 100 miliónov eur na 51,8 miliardy eur.

To signalizuje, že situácia v gréckych komerčných bankách sa zlepšila a súkromné vklady sa stabilizovali. Tento strop je platný do 20. októbra.

Grécke banky sú závislé od ELA od februára 2015, keď stratili prístup k financiám od ECB, ktorá vtedy rozhodla, že už nebude akceptovať grécke dlhopisy ako záruku za úvery komerčným bankám. Krajina sa totiž potácala na pokraji bankrotu a jej dlhopisy boli vysoko rizikové.

Grécke banky od konca roka 2014 čelili zvýšenému odlevu vkladov, ktorý vyvrcholil pred začiatkom leta 2015. Ľudia si hromadne vyberali peniaze z účtov pre obavy, že krajina vystúpi z eurozóny. Vláda musela vlani koncom júna banky zatvoriť a zaviedla kapitálové kontroly. Kabinet totiž nepristúpil na požiadavky medzinárodných veriteľov a namiesto toho vyhlásil referendum o podmienkach záchranného programu. Obyvatelia ich drvivou väčšinou odmietli, ale Grécko sa ocitlo na pokraji bankrotu. Došli mu peniaze a už roky nie je schopné získať ich na trhu. Vláde tak neostalo nič iné, len sa vrátiť k rokovaciemu stolu a prijať tvrdé podmienky veriteľov.

Atény musia zavádzať prísne reformy a úsporné opatrenia, aby získali pomoc z tretieho záchranného balíka. Situácia v krajine sa už zlepšila a v júni tohto roka ECB obnovila gréckym bankám prístup k lacným úverom, aby znížila ich závislosť od programu núdzovej likvidity, ktorý je drahší.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.