VIDEO: A. Danko chce priblížiť partnerom postoj SR k utečeneckej kríze

Ilustračné foto Foto: TASR

Bratislava 5. októbra (TASR) - Predsedovia parlamentov členských krajín Európskej únie by mohli v Bratislave lepšie pochopiť postoj Slovenska k utečeneckej kríze a protiutečeneckú rétoriku predstaviteľov krajiny. Pomôcť im v tom má slovenská história a tradície, ktoré im chce priblížiť hostiteľ neformálneho summitu, predseda Národnej rady SR Andrej Danko.

"Chceme svojimi postojmi a predstavením histórie a tradícií nášho národa priblížiť kolegom z iných štátov, aby chápali naše postoje aj k utečencom, aj k veciam, ktoré prináša život v Európskej únii," povedal pre TASR Danko, ktorý chce predstaviť Slovensko ako krajinu spájajúcu národy.

Slovensko odmieta povinné prerozdeľovanie migrantov na základe kvót, v súvislosti so schválením povinných kvót podalo Slovensko žalobu. Pred marcovými parlamentnými voľbami premiér Robert Fico (Smer-SD) hovoril o monitorovaní moslimov na Slovensku, aj o tom, že nedovolí vznik ucelených enkláv migrantov na našom území.

Fico vidí riešenie utečeneckej krízy v dôslednej ochrane vonkajších hraníc, znížení prílevu migrantov a pružnej solidarite, teda možnosti pomáhať krajinám v boji proti nelegálnej migrácii podľa svojich možností.

Neformálny summit predsedov parlamentov, ktorý sa začne vo štvrtok 6. októbra slávnostnou večerou, má podľa Danka ukázať zahraničným partnerom, na akých hodnotách a tradíciách Slovensko stojí. "Že stojíme na iných hodnotách a tradíciách ako veľké štáty, ktoré kolonizovali, ktoré majú úplne inú históriu, ktoré prirodzene dokázali žiť s inými menšinami," povedal Danko.

Slovensko chce ukázať ako štát, v ktorom sa ťažko rodila demokracia a musel prekonať "určité danosti". "Chceli by sme, aby práve z našej histórie bola pochopená naša reakcia v utečeneckej otázke. Chcel by som, aby pochopili, že všetko má svoj čas. Že sme inde mentálne, že sme inde vo vývoji, ako sú niektoré štáty, ktoré prechádzali iným vývojom," vysvetlil Danko.

Tvrdí, že Slovensko nemá problém pomôcť. "Ale ťažko ľuďom vysvetľujeme, ako je možné, že zlyhal Schengen. Ako vysvetlíme, že nedokážeme zabezpečiť ochranu obyvateľstva? To sú relevantné otázky. Ale to neznamená, že niekto chce odsudzovať ľudí podľa farby pleti či národnostnej príslušnosti. To vôbec. Ambíciou nášho večera je predstaviť nás," povedal o slávnostnej večeri.

Štvrtkový večer bude ladený v národných symboloch a prepojeniach. Slovenskú kultúru priblíži hudba, umenie, kuchyňa a vína. Symboliku a minulosť Slovákov majú skrývať aj dary. Pracovná časť summitu (7.10.) bude venovaná výzvam, ktorým čelí únia. Predsedovia parlamentov majú hovoriť o súčasných hrozbách európskej jednoty a o prekonávaní odstupu medzi Európskou úniou (EÚ) a jej občanmi. Diskutovať majú aj o vnútornej kohézii EÚ a globálne angažovanej Európe.

Summit má priniesť výmenu informácií medzi národnými parlamentmi. Danko by si želal aj tradíciu častejších stretnutí. Intenzívnejšia komunikácia a užšia spolupráca parlamentov by podľa neho mohla pomôcť tomu, aby únia reagovala na problémy rýchlejšie. Ťažkopádnosť komunikácie medzi štátmi zohrala podľa Danka úlohu aj pri migračnej kríze a brexite.

"Ak sa nezačnú jednotliví lídri európskych štátov lepšie spoznávať a viac komunikovať, vytvárať mechanizmy, tak bude EÚ ďalej ťažkopádnym mechanizmom a potom to bude o väčších brexitoch, ako sme zažili teraz," uzavrel predseda Národnej rady SR.

Predsedovia parlamentov dostanú darčeky so slovenskou symbolikou

Predsedovia parlamentov členských krajín Európskej únie a šéf Európskeho parlamentu Martin Schulz si z neformálneho summitu v Bratislave (6.-7.10.) odnesú kravatu, šatku, kľúčenku, cínové postavičky Jánošíka či fujaristu.

Všetky darčeky majú mať v sebe symboliku a históriu Slovenska. Na summit príde 22 šéfov parlamentov, hostiť ich bude predseda Národnej rady SR Andrej Danko. Informovala o tom dnes jeho hovorkyňa Eva Kliská.

Kravata a šatka budú mať vzor z oblasti Horehronia, z Polomky. Kľúčenka je podľa Kliskej vyrobená z mosadze a ide o tradičný blanciar. "Čiže ozdobnú sponu z mužského kroja," vysvetlila.

Cínové postavičky Jánošíka či fujaristu sú dielom známej rodiny, ktorá figúrky odlieva a aj maľuje ručne. "Rôzne postavičky z cínu tak reprezentujú Slovensko po celom svete a majú úspech na mnohých výstavách," uviedla Kliská.

Všetky dary sú podľa jej slov od slovenských tradičných výrobcov a svojím pôvodom sú jedinečné. "Dlhé roky títo umelci reprezentujú Slovensko nielen doma, ale aj v zahraničí," uzavrela.

Predsedovia parlamentov sa budú schádzať vo štvrtok, kedy ich čaká slávnostná večera na Bratislavskom hrade. Večer bude ladený v národných symboloch a prepojeniach. Slovenskú kultúru priblíži hudba, umenie, kuchyňa a vína. Symboliku a minulosť Slovákov majú skrývať aj dary.

Pracovná časť summitu (7.10.) bude venovaná výzvam, ktorým čelí únia. Predsedovia parlamentov majú hovoriť o súčasných hrozbách európskej jednoty a o prekonávaní odstupu medzi Európskou úniou (EÚ) a jej občanmi. Diskutovať majú aj o vnútornej kohézii EÚ a globálne angažovanej Európe.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.