Putin bude v Turecku rokovať o situácii v Sýrii a jadrovej elektrárni

Ruský prezident Vladimir Putin (vpravo) prichádza so svojím tureckým partnerom Recepom Tayyipom Erdoganom na spoločnú tlačovú konferenciu po ich stretnutí v paláci Konstantin pri Petrohrade 9. augusta 2016. Erdogan vyhlásil dnes pri stretnutí s ruským náprotivkom Vladimirom Putinom, že vidí šancu na otvorenie "inej fázy" vo vzájomných vzťahoch. Dnešné stretnutie v Konstantinovskom paláci na okraji Petrohradu malo ukončiť niekoľko mesiacov trvajúcu krízu v turecko-ruských vzťahoch, vyvolanú zostrelením ruského stíhacieho bombardéra v sýrsko-tureckom pohraničí. Foto: TASR AP

Istanbul 10. októbra (TASR) - Projekty bilaterálnej spolupráce v oblasti energetiky a situácia v Sýrii sú otázky, ktoré dnes prerokuje ruský prezident Vladimir Putin so svojím tureckým kolegom Recepom Tayyipom Erdoganom na stretnutí v rámci Svetového energetického kongresu v Istanbule, píše agentúra AP.

Putin a Erdogan sa zamerajú na tému jadrovej elektrárne Akkuyu, ktorú v Turecku budujú ruské spoločnosti. Ďalej to bude turecký plynovod Turkish Stream (Turecký prúd), ktorý by mal pod Čiernym morom prepojiť Rusko s Tureckom a dovážať ruský plyn do juhovýchodnej Európy. Očakáva sa, že politici podpíšu dohodu, ktorá bude politickým rámcom na vybudovanie tohto potrubia.

Rokovania o výstavbe podmorskej časti plynovodu uviazli na mŕtvom bode po tom, ako Turci vlani v novembri zostrelili pri hranici so Sýriou ruský bombardér. Od leta sa však vzťahy medzi oboma krajinami znova zlepšujú.

Ďalšou veľkou témou istanbulského stretnutia bude Sýria, kde Rusko vojensky operuje na pozvanie tamojšieho prezidenta Bašára Asada. Jeho zotrvanie pri moci však nepodporuje turecká vláda na čele s Erdoganom.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.