Luxembursko navrhuje obnoviť na 24 hodín kontrolu na hraniciach EÚ

Ilustračná snímka Foto: TASR/AP

Luxemburg 11. októbra (TASR) - Luxemburský premiér Xavier Bettel sa domnieva, že vlády členských štátov EÚ by mali na 24 hodín obnoviť kontrolu na vnútorných hraniciach, aby si ich voliči vďaka takémuto šoku uvedomili hodnotu bezvízového styku. Informovala o tom agentúra Bloomberg.

Na konferencii v Paríži Bettel v pondelok uviedol, že rozhodnutie Británie opustiť EÚ bolo pre mnohých lídrov a vlády členských krajín EÚ "budíčkom", aby vyhodnotili to, čo v EÚ funguje a v čom EÚ zlyháva.

"Zatvorenie hraníc na jeden deň môže ľuďom ukázať, čo to znamená čakať dve hodiny na vstup z Talianska do Španielska, zažívať kontroly kdekoľvek a zablokovať všetku výmenu," uviedol Bettel, ktorý súčasne priznal, že si je vedomý toho, ako "hrozne to znie", ale podľa jeho slov "by bolo dobre, keby si takto ľudia uvedomili, čo to znamená byť mimo Európy".

Európski lídri sa na budúci týždeň stretnú v Bruseli, aby diskutovali o plánoch na oživenie EÚ po rozhodnutí Británie opustiť európsky blok.

Agentúra Bloomberg v tejto súvislosti pripomenula, že britská premiérka Theresa Mayová minulý týždeň vyvolala znepokojenie investorov a partnerov Británie v zahraničí, keď vyhlásila, že Británia je pripravená za zásadnejší rozchod s EÚ a v snahe poistiť si kontrolu nad migráciou je pripravená obetovať aj výhody britských spoločností pri obchodovaní s EÚ.

Bettel, ktorý je v prípade brexitu prívržencom tvrdého postupu voči Británii - podobne ako Francúzsko či Belgicko -, vyjadril súčasne poľutovanie nad tým, že Bitánia sa pokúša rokovať o voľnom pohybe s inými krajinami alebo blokmi štátov.

Uviedol tiež, že EÚ musí zostať "tvrdá" a žiadať od Británie, aby pred začatím akýchkoľvek rokovaní o brexite predložila svoju pozíciu a aktivovala článok 50 Lisabonskej zmluvy, spúšťajúci oficiálny procesu výstupu krajiny.

Luxemburský premiér kritizoval Britániu aj za to, že "kým bola v EÚ, rozmýšľala nad tým, ako ju opustiť. Keď sa rozhodla odísť, premýšľa, ako zostať". Dodal, že "my nie sme na Facebooku", kde si možno v kolónke o rodine a vzťahoch "zvoliť 'stav komplikovaný'".

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.