A.Orlov: Putin chce pricestovať do Paríža a hovoriť o pálčivých témach

Na snímke ruský prezident Vladimir Putin Foto: TASR/AP

Paríž/Moskva 11. októbra (TASR) - Ruský veľvyslanec vo Francúzsku Alexandr Orlov dnes uviedol, že prezident Vladimir Putin má naďalej v úmysle pricestovať na budúci týždeň do Paríža a rokovať tam o pálčivých témach medzinárodnej politiky. Informovala o tom agentúra Reuters s tým, že vzťahy medzi Francúzskom a Ruskom sa zhoršili kvôli vojne v Sýrii.

Francúzske vedenie sa momentálne snaží nájsť spôsob, ako vyvinúť nový tlak na Rusko po tom, ako Moskva v Bezpečnostnej rade OSN vetovala Francúzskom predloženú rezolúciu ohľadom Sýrie.

Francúzsko v rezolúcii žiadalo okamžité zastavenie náletov na mesto Aleppo. Jeho návrh okrem Ruska vetovala aj Venezuela; Čína a Angola sa hlasovania zdržali a ostatní členovia BR OSN návrh Paríža podporili.

Hnev Francúzska vyvoláva vývoj v povstalcami ovládaných častiach Aleppa, čo viedlo k úvahám, či Putina 19. októbra v Paríži vôbec prijať.

Veľvyslanec Orlov dnes vo vysielaní rozhlasovej stanice Europe 1 na margo toho uviedol: "Samozrejme, že (Putin) chce prísť do Paríža". "Myslím, že dialóg je nutný najmä v zložitých chvíľach," dodal.

Orlov vyhlásil, že Putin "nikdy nechodí na stretnutia kvôli spoločenským zdvorilostiam. Má na práci iné veci".

Veľvyslanec svojím výrokom narážal na poznámku francúzskeho ministra zahraničných vecí Jeana-Marca Ayraulta, ktorý v pondelok vo vysielaní rozhlasovej stanice France Inter upozornil, že ak aj Putina v Elyzejskom paláci prijmú, "nebude to kvôli spoločenskému dekóru". Orlov dnes uviedol, že Putin do Paríža "príde, aby hovoril o témach, ktoré sú problémové".

Orlov súčasne potvrdil, že 19. októbra sa v Berlíne na pozvanie nemeckej kancelárky Angely Merkelovej bude podávať večera, na ktorej sa okrem Putina zúčastní aj francúzsky prezident Francois Hollande.

Práve Hollande počas uplynulého víkendu vyjadril pochybnosť o tom, či je užitočné a potrebné, aby Putina prijal počas jeho návštevy v Paríži, kde má ruský prezident inaugurovať novú pravoslávnu katedrálu a otvoriť výstavu ruského umenia.

Na otázku ohľadom Francúzskom ostro kritizovaného bombardovania Aleppa ruským letectvom, ktoré takto poskytuje podporu pre pozemnú operáciu sýrskej vládnej armády, Orlov vysvetlil, že jeho krajina podniká útoky, "pretože sú tam Front an-Nusra a iné džihádistické skupiny".

Na margo osudu civilistov v bombardovaných častiach Aleppa Orlov povedal, že "to trápi", ale "vo vojnách sa vždy stáva, že civilisti zomierajú".

Orlov sa, naopak, zaujímal o názor moderátora na to, či si myslí, že pri avizovanom útoku na iracký Mósul, ktorý je teraz v rukách Islamského štátu, nedôjde k obetiam v radoch civilistov. "Buď kapitulujeme pred nepriateľom, alebo sa ide k víťazstvu a začneme politický proces," vysvetlil Orlov.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.