Rozpočtová stratégia SR je v súlade s pravidlami

Ilustračné foto Foto: TASR/Michal Svítok

Bratislava 12. októbra (TASR) - Strednodobá rozpočtová stratégia slovenskej vlády je naďalej plne v súlade s národnými aj európskymi fiškálnymi pravidlami. Konštatuje to ministerstvo financií v návrhu rozpočtového plánu SR na rok 2017, ktorý dnes schválila vláda.

Dokument sa zverejňuje a predkladá Európskej komisii (EK) každoročne do 15. októbra ako súčasť nových európskych rozpočtových pravidiel. Prezentuje vývoj fiškálnej pozície, predpokladaný vývoj ekonomiky a popis opatrení rozpočtovej politiky na najbližší rok. Aktuálny materiál vychádza z návrhu rozpočtu verejnej správy na roky 2017 až 2019, ktorý schválil kabinet minulý týždeň.

Schodok verejnej správy v tomto roku podľa priebežného monitoringu dosiahne 1,97 % hrubého domáceho produktu (HDP), čo približne zodpovedá stanovenému cieľu pre rok 2016. "Aktuálny návrh rozpočtu so zachovanými nominálnymi deficitmi na úrovni Programu stability zabezpečuje primeranú cestu k vyrovnanému rozpočtu a súčasne rešpektuje vládne priority," konštatuje ministerstvo financií v dokumente.

Hrubý dlh SR by mal v roku 2016 dosiahnuť 53,5 % HDP. Od roku 2017 sa prvýkrát v histórii Slovenska očakáva dosiahnutie a postupné zväčšovanie primárneho prebytku verejnej správy, ktorý podľa rozpočtového plánu spolu s prognózou hospodárskeho rastu a zrýchľovaním inflácie prispeje k poklesu dlhu k úrovni 49 % HDP v roku 2019.

Slovenská ekonomika by mala v budúcom roku vzrásť o 3,5 %, a to aj napriek predpokladanému negatívnemu vplyvu brexitu na európske ekonomiky. "Brexit, v prípade materializácie rizík, len mierne ovplyvní slovenský export a investície a jeho celkový vplyv na ekonomiku v roku 2017 je predpokladaný vo výške 0,2 p. b.," vyčíslil rezort financií. Rast ekonomiky má ďalej zrýchľovať a na konci prognózovaného obdobia presiahnuť 4 %.

Vláda v rozpočtovom pláne prezentuje súbor štrukturálnych opatrení zameraných na podporu ekonomického rastu a zamestnanosti. "Pokračuje hodnotenie efektívnosti verejných výdavkov, ako aj boj proti daňovým podvodom. V školstve sa vláda zameria najmä na zvýšenie atraktívnosti povolania učiteľa, prepojenie odborného vzdelania s praxou (duálne vzdelávanie), budovanie materských škôl a podporu začleňovania detí z marginalizovaných komunít. Rozšíria sa kapacity pre starostlivosť o deti v skoršom veku do troch rokov," avizuje dokument.

Pozitívny vývoj na trhu práce podľa rozpočtového plánu podporí reforma služieb zamestnanosti a realokácia nástrojov aktívnej politiky trhu práce. "V zdravotníctve sa vláda zameria na zefektívňovanie výdavkov na spotrebu liekov a prevádzkových nákladov nemocníc," dodáva materiál.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.