ANALÝZA: V septembri výraznejšie rástla cena ropy

Ilustračné foto Foto: TASR/AP

Bratislava 15. októbra (TASR) - Medzi komoditami v septembri tohto roka na trhoch kraľovala ropa. Cena americkej ropy WTI vzrástla o 7,9 % a cena ropy Brent stúpla o 4,3 %. Dôvodom rastu cien čierneho zlata bola predbežná dohoda krajín vyvážajúcich ropu OPEC o obmedzení ťažby. Vďaka vyšším cenám ropy zaznamenali rast aj niektoré meny na devízových trhoch. Posilnil rubeľ, nórska koruna, naopak strácala libra pre pokračujúce obavy z brexitu. Vyplýva to z aktuálneho mesačného komentára analytikov J&T Banky.

"Pohyby cien väčšiny hlavných tried aktív neboli v septembri veľké. Záviseli od toho, ako sa menil sentiment, čo sa týka krokov Federálneho rezervného fondu (Fed) a ďalších hlavných globálnych centrálnych bánk," skonštatovali analytici banky s tým, že vplyv na vývoj na trhoch mali aj kroky svetových producentov ropy.

Akciové trhy na oboch brehoch Atlantiku v septembri stagnovali. "V úvode mesiaca mali tendenciu klesať, v druhej polovici septembra však straty boli vymazané, keď Fed nezvýšil sadzby a zároveň znížil projekcie ich zvyšovania v budúcnosti. V úplnom závere mesiaca trhy negatívne zasiahla panika okolo pokuty pre nemeckú Deutsche Bank," priblížili analytici J&T Banky.

Podobný vývoj ako pri akciách, bol aj na dlhopisových trhoch. "V úvode mesiaca výnosy rástli. Následne presvedčenie trhu, že Fed bude pri sprísňovaní menových podmienok len pomalý a Európska centrálna banka ešte rozšíri stimuly, vrátilo výnosy amerických či nemeckých dlhopisov zhruba na rovnaké úrovne na akých boli na začiatku mesiaca," doplnili analytici.

Po kolísavom priebehu zaznamenala robustný zisk ropa. A to vďaka oznámeniu predbežnej dohody krajín OPEC o znížení produkcie na neformálnom stretnutí v Alžírsku. Cena ropy Brent celkovo od začiatku roka vzrástla o 31,6 % a cena ropy WTI stúpla o 30,2 %. "Výrazný odraz cien ropy sa pretavil do rastu komoditných mien ako ruský rubeľ či nórska koruna. Výnimkou bol kanadský dolár, ktorý z toho nedokázal profitovať, keď ho ovplyvnili očakávania uvoľnenia menovej politiky lokálnou centrálnou bankou," vysvetlili analytici J&T Banky.

Spomedzi kovov sa darilo aj zlatu. To si pripísalo v septembri 0,5-% rast ceny, od začiatku roka cena vzrástla o 24 %.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.