V Tatrách pretrváva malé lavínové nebezpečenstvo

Vysoké Tatry Foto: TASR / Pavol Ďurčo

Liptovský Hrádok 15. októbra (TASR) - V najvyšších polohách Tatier na svahoch s trávnatým podkladom nad 1800 metrov nad morom pretrváva malé lavínové nebezpečenstvo. Snehová pokrývka je dobre spevnená, len ojedinele, najmä na slnkom osvetlených svahoch a svahoch s trávnatým podkladom, mierne až slabo spevnená.

Ako informoval Milan Lizuch zo Strediska lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby (HZS) v Liptovskom Hrádku, na strmých svahoch s väčšou výškou snehu je možný zosuv spontánnych splazov a malých lavín. Zosuv menších lavín je možný aj pri mechanickom zaťažení snehovej pokrývky v miestach, kde bolo naviate väčšie množstvo snehu, napríklad pod sedlami, v žľaboch a muldách.

Za uplynulých 24 hodín nový sneh nepripadol. Vo vyšších polohách nad hranicou lesa sa stále nachádza súvislá snehová pokrývka s výškou snehu od päť do 30 centimetrov, v polohách nad 1300 m nad morom od 20 do 50 centimetrov. Celkovo za predchádzajúcu periódu sneženia pripadlo v polohách nad 1800 m 30 až 60 cm snehu. Sneh je v teréne nerovnomerne rozložený a snehová pokrývka sadá. Lavínové nebezpečenstvo bude počas dňa zvýšené najmä na južných svahoch.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.