Prezident odvolal ôsmich sudcov, ktorí dosiahli vek 65 rokov

Na archívnej snímke prezident SR Andrej Kiska. Foto: TASR/Martin Baumann

Bratislava 17. októbra (TASR) - Prezident SR Andrej Kiska na návrh Súdnej rady Slovenskej republiky odvolal ôsmich sudcov, ktorí dosiahli vek 65 rokov. TASR o tom informoval Martin Lipták z tlačového odboru Kancelárie prezidenta.

Vo funkcii tak ku dňu 9. septembra skončila Mária Piusová, k 12. septembru Emília Zimová, k 14. septembru Júlia Horská, k 26. septembru Peter Pospech, k 29. septembru Stanislava Bezáková, k 30. septembru Eva Babiaková, k 1. októbru Mária Šramková a k 4. októbru Juraj Krupa.  

Prezident ešte začiatkom tohto roka zaslal na návrh Súdnej rady SR odvolací dekrét 14 sudcom, ktorí dosiahli vek 65 rokov. Konal tak v súlade so svojím vyhlásením z 29. apríla 2015, kedy povedal, ako bude postupovať pri odvolávaní sudcov nad 65 rokov.

Kiska koncom roka 2015 povedal, že Súdna rada SR porušuje ústavu a zákon o sudcoch, lebo nepredkladá hlave štátu návrhy na odvolanie sudcov, ktorí dovŕšili vek 65 rokov. Podľa vtedajších slov by si toto protiústavné konanie väčšiny v Súdnej rade SR mali všimnúť vláda aj parlament, ktorých nominanti sa takto správajú.

Kiska pripomenul tiež svoju snahu o to, aby bol postup odvolávania sudcov transparentný. Napriek tomu, že novela ústavy bola vtedy na programe schôdze, automatický odchod sudcov do dôchodku po dosiahnutí určitého veku tak, ako to žiadal Kiska, sa do novely nedostal.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.