Taliban obnovil tajné mierové rozhovory s afganskou vládou v Katare

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Londýn/Dauha 18. októbra (TASR) - Povstalecké hnutie Taliban obnovilo tajné mierové rozhovory s afganskou vládou, ktoré prebiehajú v Katare. Informoval o tom dnes britský denník Guardian s odvolaním sa na zdroje blízke rokovaniam.

Diskusie v Katare, kde má Taliban svoje diplomatické zastúpenie, sa podľa novín obnovili v septembri a odvtedy sa konali už dve kolá rozhovorov.

Podľa nemenovaného talibanského predstaviteľa bol na schôdzkach prítomný aj vysokopostavený americký diplomat. Zúčastnil sa na nich aj Abdul Manán, brat zosnulého zakladateľa Talibanu mullu Umara.

Nové rokovania prebehli bez účasti zástupcov Pakistanu, ktorý podľa Afganistanu a Spojených štátov poskytuje militantom z Talibanu útočisko.

Afganská vláda sa k správe britského denníka bezprostredne nevyjadrila.

Predchádzajúce mierové rokovania sprostredkované Pakistanom nepriniesli výraznejší pokrok. Definitívne stroskotali po tom, ako vodca afganského Talibanu Muhammad Achtar Mansúr zahynul pri májovom americkom nálete v afgansko-pakistanskom pohraničí.

Hnutie Taliban za posledné dva roky opäť zosilnelo a podniklo viacero veľkých útokov v Kábule a obsadilo rozsiahle územia v iných častiach Afganistanu. V ostatných mesiacoch prebiehali prudké boje v severnej provincii Kundúz a v provincii Helmand na juhu Afganistanu.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.