USA čaká záverečný televízny duel kandidátov na prezidenta

Prezidentskí kandidáti Donald Trump a Hillary Clintonová počas prvej debaty 27. septembra 2016. Foto: TASR/AP

Washington 19. októbra (TASR) – Prezidentskí kandidáti Hillary Clintonová a Donald Trump sa dnes večer miestneho času postavia tretí a posledný raz zoči-voči v televíznej debate. Očakávania sú - tak ako pred prvými dvoma duelmi - veľké.

Pre kampaň pred prezidentskými voľbami sú v Spojených štátoch už dlhé roky typické tri televízne súboje. Tento rok vyvolali obzvlášť veľkú pozornosť, najmä ten prvý, ktorá mal rekordnú sledovanosť.

Pred prvou debatou sa médiá a komentátori snažili odhadnúť to, aká vôbec bude. Po prvý raz boli totiž jej účastníkmi žena a kandidát, ktorý až donedávna aktívne nepôsobil v politike. Zároveň obaja boli, a stále sú, najmenej obľúbenými kandidátmi na prezidenta v dejinách.

Žiadne veľké prekvapenie sa ale nekonalo. Kandidáti absolvovali pred televíznymi kamerami slovnú bitku bežnú pre predvolebnú kampaň. Podľa komentátorov i prieskumov verejnej mienky ju vyhrala Clintonová.

Pred druhou debatou sa médiá a komentátori pýtali, či už nastal koniec Donalda Trumpa. Dva dni predtým totiž médiá zverejnili videonahrávku, na ktorej sa oplzlo vyjadruje o ženách. Republikánsky kandidát ale v debate obstál a počínal si v nej lepšie než v tej prvej, i keď celkovo opäť zvíťazila jeho súperka.

Situácia pred treťou debatou je podobná. Komentátori opäť analyzujú, či už nastal koniec Donalda Trumpa, na ktorého sa zosypali ďalšie obvinenia sexuálneho charakteru. Po druhej debate z 9. októbra dňami sa prihlásili viaceré ženy, ktoré tvrdia, že ich obťažoval. Trump označil obvinenia za vymyslené a vyšiel do protiútoku. Tvrdí, že médiá nie sú objektívne a manipulujú kampaň. Podvody sa podľa neho dejú aj vo volebných miestnostiach.

Jeho súperka na najnovšie škandály nereaguje. Niekoľko dní ani nebola na predvolebných mítingoch. Pripravuje sa na debatu a podľa komentátorov zvolila taktiku "nech sa súper zničí sám".

Pred prvou debatou boli preferencie kandidátov vyrovnané. Odvtedy začal Trump za Clintonovou zaostávať. Podľa najnovších prieskumov zaostáva o štyri až 12 percent. Vzhľadom na množstvo špinavostí hodených na jeho plecia to nie je až tak veľa. Podľa niektorých komentátorov už ale nemá šancu tento pád zastaviť. Podľa iných sú tieto voľby stále nepredvídateľné.

Tretia televízna debata sa uskutoční v Las Vegas a moderovať ju bude Chris Wallace z televízie Fox News. Rovnako ako prvé dve potrvá 90 minút bez prestávok a reklám. Otázky bude klásť len moderátor, témami budú štátny dlh, imigrácia, ekonomika, najvyšší súd, horúce témy zo zahraničia a téma zdravotného stavu potrebného na vykonávanie funkcie prezidenta.

Trump si pozval Obamovho nevlastného brata na poslednú debatu

Malik Obama, nevlastný brat súčasného prezidenta USA Baracka Obamu, sa zúčastní na dnešnej poslednej televíznej debate prezidentských kandidátov ako hosť republikána Donalda Trumpa. Informoval o tom dnes denník New York Post (NYP).

Podľa NYP Malik Obama žije vo Washingtone a má aj občianstvo USA. V rodnej Keni sa tento Obamov o štyri roky starší nevlastný brat pokúšal uplatniť v politike, ale vo voľbách guvernéra provincie Siaya v roku 2013 neuspel.

V rozhovore pre NYP sa Malik Obama vyjadril, že sa rád zúčastní na debate prezidentských kandidátov. Tvrdí, že Trump skutočne môže Amerike pomôcť stať sa znova veľkou.

Na archívnej snímke zo 14. septembra 2004 Malik Obama, starší brat amerického prezidenta Baracka Obamu, drží v ruke nedatovanú snímku s Barackom (vľavo), so sebou (v strede) a neznámym priateľom v jeho obchode vo východokenskom meste Siaya. Foto: TASR/AP

Trump vyhlásil, že sa teší na stretnutie s príbuzným súčasného prezidenta a dodal, že Malik Obama "chápe veci lepšie ako jeho brat".

Obamov nevlastný brat sa už v lete vyjadril, že svoj hlas odovzdá republikánskemu kandidátovi, nie predstaviteľovi Demokratickej strany, za ktorú dvakrát úspešne kandidoval Barack Obama.

Malik Obama bol pritom dlhé roky sympatizantom Demokratickej strany, ale svoju politickú orientáciu zmenil kvôli "hlbokému sklamaniu" z politiky bratovej administratívy.

"Mám rád Donalda Trumpa, lebo hovorí od srdca. Urobme Ameriku opäť veľkou je skvelý slogan," uviedol Malik Obama, ktorý sa v rozhovore s americkými médiami priznal, že s bratom Barackom má len formálny vzťah. "Bol som v Bielom dome, zvítať sa, telefonoval som. Ale bolo to také nijaké, veľmi upäté a veľmi formálne," dodal.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.