VIDEO: Remo uviedol Cooltúru: Politika a šoubiznis je veľký karneval

Na archívnej snímke režisér Miro Remo. Foto: TASR - Štefan Puškáš

Bratislava 19. októbra (TASR) - Nový film Cooltúra predstavil v utorok (18. 10.) v Bratislave v rámci 17. Medzinárodného festivalu dokumentárnych filmov Jeden svet Miro Remo. Režisér oceňovanej snímky Arsy-Versy (2009) a dokumentu z väzenského prostredia Comeback (2014) neskrýval po projekcii v kinosále Filmovej a televíznej fakulty VŠMU dojatie a prekvapenie. Jeho ironický a zároveň vážny film o zmysle a stave kultúry na Slovensku vyvolal veľký záujem predovšetkým mladých divákov. Desiatky z nich nestačilo kapacitne uspokojiť ani dodatočne doplnené premietanie v druhej sále.

"Je neobvyklé, že na autorský dokumentárny film príde toľko ľudí, že sa nezmestia do sály, musíme opakovať projekciu a ani to nestačí. Je to výnimočný pocit, to som ešte teda nezažil a to mám za sebou pár stoviek projekcií," povedal pre TASR Remo.

Slovenská kultúra sa podľa neho stala jednou z ďalších zložiek obchodu, pre čo jej kvalita podlieha komerčnému záujmu oveľa viac ako pre rokom 1989, čo ju transformovalo do rôznych ľahšie stráviteľných žánrov otáznej kvality. Nový titul, ktorým si pohneval viacero predstaviteľov toho, čo on v názve filmu nazýva cooltúrou, natáčali 45 dní na rôznych eventoch. Nakrútený materiál strihal Marek Kráľovský.

"Je to veľmi dobrý materiál, mal v sebe veľkú silu, tie veci sa akoby ponúkali samé. Miro je dobrý dokumentarista, nebojí sa. Neviem, či ešte niekedy dostanem taký materiál do strižne," uviedol Kráľovský v rámci diskusie s divákmi po projekcii Cooltúry.

Film zobrazujúci "fenomény pre masy" nemal byť pôvodne vôbec kritický. "Samotný scenár neobsahoval až také kritické vyznenie, ale potom, čo som absolvoval tých 30 akcií, som to jednoducho nevedel inak urobiť, tak som to cítil," priznal režisér na margo svojho tretieho "problematického" filmu.

Prvým bola Pohoda, ktorá sa oficiálne zatiaľ k divákom nedostala pre spory filmára s organizátorom festivalu Michalom Kaščákom o tom, ako má dokument vyzerať. Napokon sa však dohodli a po určitých úpravách sa snímka objaví na televíznych obrazovkách. Druhý Remov film, ktorého cesta k divákovi sa "momentálne rieši", je Nespoznaný o speváckej legende Richardovi Müllerovi, do kín má prísť v novembri.

S aktuálnou Cooltúrou mali podľa slov Rema najväčší problém Rytmus a Majk Spirit, slovenskí raperi si neželali, aby vo filme vystupovali. S tvorcami snímky, ktorá vznikala ako séria reportáží mapujúcich rozmanité kultúrne podujatia, nekomunikoval ani moderátor Vilo Rozboril. Výroba jeho televíznej relácie je rovnako zachytená v dokumente, ktorý podľa tvorcov "koná vo verejnom záujme".

"Veci o ľuďoch, ktorí silne ovplyvňujú verejnosť a jej jednotlivé podskupiny, by mali vyplávať na povrch, aj keď ich človek ukazuje z opačnej strany opony," poznamenal Remo.

Svoju filmovú "terapiu šokom", v ktorej účinkujú aj Martin Jakubec, Zuzana Fialová či Dušan Grúň, premieta na akademickej pôde, ktorá je v súčasnosti jediným priestorom, kde je možné film prezentovať v podobe, v akej vznikol.

"Pozadie šoubiznisu treba, podobne ako u politikov, odkrývať, predsa len sú to postavy, ktoré denne konzumujeme z médií. Politika a šoubiznis sa mi začínajú nejako zaujímavo zlievať, mám pocit, že je to jeden veľký karneval," zdôvodnil dokumentarista.

Cooltúra sa k divákom dostáva vďaka putovnému projektu Dokument na kolesách. Alternatívna distribučná platforma šíri film projekciami na stredných a vysokých školách. Snímka by mala mať aj svoju televíznu premiéru. Pre účely koproducenta RTVS však zrejme vznikne upravená verzia filmu. "Asi bude oklieštená o tie najvypuklejšie scény typu Rytmus a Spirit, ale plánujeme využiť vysporiadaný archív a veríme, že v archívoch zájdeme ešte ďalej," dodal Remo.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.