Valónsky premiér bude rokovať o CETA priamo s kanadskou ministerkou

Demonštrantka s píšťalkou v ústach protestuje proti obchodnej dohode EÚ s Kanadou, známej ako CETA pred kancelariátom v Berlíne 12. októbra 2016. Kontroverzná dohoda sa má podpísať na summite EÚ - Kanada v Bruseli 27.-28. októbra. Foto: TASR/AP

Brusel 21. októbra (TASR) - Valónsky regionálny premiér Paul Magnette bude dnes o obchodnej dohode CETA rokovať priamo s kanadskou ministerkou obchodu Chrystiou Freelandovou. Predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker vyjadril nádej, že rokovania dospejú do úspešného konca, informoval belgický denník Le Soir.

Juncker vyhlásil, že sám zavolal kanadskú ministerku do Bruselu, aby mohla zodpovedať všetky otázky a nejasnosti, ktoré majú Valóni v súvislosti s dohodou CETA.

Valónsky premiér vo štvrtok uviedol, že v rokovaniach o CETA nastal pokrok, ale na súhlas s dohodou to nestačí. Vo štvrtok večer mimoriadne zasadla valónska vláda, dohodu však opäť zamietla.

CETA je hlavnou tému dnešného summitu lídrov EÚ v Bruseli, na ktorom ju mali politické špičky definitívne odobriť. Všetky členské štáty CETA podporujú, ale proti sa postavilo Valónsko. Európska komisia sa ho snaží presvedčiť, aby zmenilo názor. Ak sa to dnes nepodarí, obchodná dohoda s Kanadou uzavretá nebude a zruší sa summit EÚ-Kanada naplánovaný na budúci týždeň.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.