Americká diplomacia vyjadrila obavy zo slobody tlače v Maďarsku

Proti korupcii, ktorá zasiahla najvyššie úrovne štátu, ako aj proti okliešťovaniu slobody médií protestovali tisícky Maďarov na budapeštianskej Ceste slobodnej tlače v nedeľu 16. októbra 2016 v Budapešti. Na snímke protestujúca s denníkom Népszabadság, ktorého vydávanie pred týždňom pozastavili. Foto: TASR - Ladislav Vallach

Budapešť 21. októbra (TASR) - Americké ministerstvo zahraničných vecí vyjadrilo dnes obavy zo slobody tlače v Maďarsku. V dokumente rezortu diplomacie, vydanom zástupcom hovorcu Markom Tonerom, sa podľa agentúry MTI uvádza, že USA zdieľajú obavy zástancov globálnej slobody tlače, medzinárodných organizácií i maďarských občanov z procesu postupného zhoršovania slobody tlače v Maďarsku.

"Washington pozorne sleduje prípad vykázania novinárov (nemenovaného) internetového média z parlamentu 19. októbra, ako aj nečakané zrušenie vydávania denníka Népszabadság 8. októbra," píše sa vo vyhlásení.

Ministerstvo zahraničných vecí USA označilo Népszabadság za najväčší nezávislý denník Maďarska. "Jeho strata - nezávisle na príčinách - je stratou v oblasti plurality médií v Maďarsku," zdôraznil rezort.

Spojené štáty priateľsky a spojenecky nabádajú maďarskú vládu, aby zabezpečila otvorený mediálny priestor, ktorý poskytne občanom rôzne postoje a názory. Maďarsko by v záujme toho malo úzko spolupracovať s predstaviteľom OBSE pre otázky slobody tlače a ďalšími odborníkmi.

Vydavateľská spoločnosť Mediaworks 8. októbra pozastavila vydávanie Népszabadságu i jeho internetovej verzie. Vydavateľ, ktorý sa údajne dostal do rúk blízkych vláde, v oficiálnom komuniké zdôvodnil tento krok pripravovanou zmenou koncepcie. Všetky doterajšie plánované schôdzky vydavateľa s vedením novín, ktoré by mohli viesť k obnoveniu vydávania, boli neúspešné.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.