V Nízkych,Západných a Vysokých Tatrách je malé lavínové nebezpečenstvo

Ilustračná snímka Foto: FOTO TASR /HZS

Liptovský Hrádok 22. októbra (TASR) - Silné piatkové (21.10.) sneženie spôsobilo vytvorenie malého lavínového nebezpečenstva, prvého stupňa z päťdielnej medzinárodnej stupnice, aj v Nízkych Tatrách. Do dnešného rána tu napadlo do 20 centimetrov nového vlhkého snehu. TASR o tom informoval Jozef Richnavský zo Strediska lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby.

"Slabšie sneženie a nový sneh s výškou do desať centimetrov sme zaznamenali aj v Západných a Vysokých Tatrách, kde tak v polohách nad 2000 metrov nad morom stále pretrváva malá hrozba pádu lavín," upozornil. Lavínové nebezpečenstvo ma výrazne lokálny charakter.

Ako ďalej uviedol, nebezpečné sú najmä strmé trávnaté svahy v záveroch dolín. Výskyt spontánnych splazov a malých lavín je možný aj zo strmých skalných platní, kde dochádza k podmáčaniu snehovej pokrývky. Snehové splazy a menšie lavíny sa môžu uvoľniť aj pri mechanickom zaťažení snehovej pokrývky v miestach, kde je naviate väčšie množstvo snehu.

Za posledných 24 hodín pripadlo vo vyšších polohách do 15 centimetrov nového vlhkého snehu. Keďže prevažovalo južné prúdenie, najviac snehu zachytil hrebeň Nízkych Tatier a južné návetria Vysokých Tatier. Sneh je s výnimkou najvyšších polôh a severných závetrí vlhký až kašovitý.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.