Maďarský kontingent policajtov bude v Srbsku strážiť hranice

Ilustračná snímka Foto: TASR/AP

Budapešť 24. októbra (TASR) - Kontingent 20 maďarských policajtov odcestoval dnes do Srbska, kde bude pomáhať strážiť hranice s Bulharskom, informovala agentúra MTI.

Šéf Celoštátneho veliteľstva polície (ORFK) Károly Papp pri rozlúčke s policajtmi zdôraznil, že vonkajšie schengenské hranice treba chrániť. "Opatrenia a zdroje, ktoré sa týkajú tejto ochrany, treba zosúladiť," dodal.

Podľa jeho slov Maďarsko od roku 2015 poskytlo pomoc pri strážení hraníc viacerým krajinám - Srbsku, Slovinsku, Macedónsku, Bulharsku i Grécku.

"Dnes je už prirodzené, že krajiny strednej Európy a balkánske krajiny si vzájomne pomáhajú pri kontrole balkánskej trasy," podotkol policajný šéf, ktorý pripomenul, že aj v Maďarsku pokračuje medzinárodná spolupráca napríklad v tom, že kontrolu osobných vlakov robia maďarskí, nemeckí a rakúski policajti spoločne.

Tlak migrantov na hranice je priebežný, o čom svedčí skutočnosť, že od januára do 23. októbra zadržali maďarské orgány 18.028 narušiteľov hraníc. Z nich 97 percent prišlo cez srbsko-maďarské hranice. Väčšina ich vstúpila na územie Európskej únie v Grécku či Bulharsku, povedal Papp.

Uplynulý víkend sa podľa údajov maďarskej polície pokúsilo vstúpiť ilegálne na územie Maďarska 393 cudzincov. Maďarské orgány začali trestné stíhanie v 227 prípadoch prevádzačstva a v súčasnosti vyšetrujú osem zločineckých skupín podozrivých z pašovania ľudí.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.