K útoku na výcvikové stredisko pakistanskej polície sa prihlásil IS

Ilustračná snímka Foto: TASR/AP

Kvéta 25. októbra (TASR) - K pondelkovému útoku na policajné výcvikové stredisko v meste Kvéta na juhozápade Pakistanu sa dnes prostredníctvom tlačovej agentúry Amák prihlásila džihádistická organizácia islamský štát (IS). Útok si vyžiadal najmenej 60 obetí a vyše 120 zranených.

Amák zverejnil na svojej webovej stránke fotografie troch útočníkov získané prostredníctvom mobilnej aplikácie Telegram, ale neuviedol ich mená.

Pre IS je typické, že svoje priznania k útokom spáchaným mimo území, ktoré má pod kontrolou, zverejňuje prostredníctvom agentúry Amák, slúžiacej islamistom ako nástroj propagandy.

Podľa doterajších informácií sa útok v Kvéte začal okolo 21.30 h miestneho času (18.30 h SELČ), keď niekoľkí ozbrojenci vtrhli do areálu výcvikového strediska a začali bezhlavo strieľať okolo seba. Následne sa dostali do kasární, kde sa v tom čase podľa ministerstva vnútra provincie Balúčistán nachádzalo asi 700 kadetov.

Útočníci zajali neznámy počet kadetov. Počas niekoľkohodinovej operácie bezpečnostných zložiek bolo počuť z priestorov školiaceho strediska, vzdialeného približne 13 kilometrov od centra Kvéty, streľbu a hlasné rany spôsobené zrejme výbuchmi.

GEO TV s odvolaním sa na bližšie nešpecifikované zdroje uviedla, že pri vyčisťovacej operácii boli zabití traja teroristi a oslobodených bolo 250 policajných kadetov.

K pondelňajšiemu útoku došlo viac ako dva mesiace po tom, čo sa samovražedný atentátnik vyhodil do vzduchu v nemocnici v Kvéte, kde sa zhromaždilo asi 200 ľudí, prevažne právnikov a novinárov, ktorí si prišli uctiť zavraždeného predsedu miestnej advokátskej komory. K tomuto útoku sa prihlásili odštiepená frakcia pakistanského militantného hnutia Taliban Džamáatul Ahrár i extrémistická organizácia Islamský štát (IS).

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.