Jeseň sa vo Vysokých Tatrách prejavila pestrým sfarbením stromov

Foto: TASR/František Iván

Vysoké Tatry 25. októbra (TASR) – Jeseň vo Vysokých Tatrách sa v posledných dňoch naplno prejavila aj na sfarbení stromov. Riaditeľ Správy Tatranského národného parku (TANAP) Pavol Majko uviedol, že farbivá, ktoré spôsobujú farebnosť listov sa v nich nachádzajú počas celého roka, avšak počas jesenných mesiacov vplyvom chladného počasia a ubúdania slnečného svetla sa chlorofyl v listoch rozkladá a odbúrava.

"Vyniknúť môžu ostatné, dovtedy skryté farbivá. Najkrajšie sfarbené listy vznikajú počas chladných, slnečných dní. Keď sa ešte viac ochladí, aj žlté, červené a oranžové farbivá sa rozložia, list zhnedne a odpadne. Opadávanie listov je účinným opatrením, ako sa dreviny chránia pred nadchádzajúcou zimou," skonštatoval Majko. Na území národného parku vo vyšších polohách v tomto roku napadol prvý sneh v čase, keď bolo na stromoch ešte veľa listov. "Mokrá vrstva snehu poškodila niektoré konáre a polámala ich," povedal riaditeľ Správy TANAP-u s tým, že prvý sneh v podhorí nemá dlhé trvanie a príroda má ešte dostatok času pripraviť sa na zimu.

Majko zároveň podotkol, že pokým sa na končiaroch Vysokých Tatier belie sneh, podhorie je už celé pestro sfarbené. "Žlté listy briez a topoľov sa striedajú s červenými listami jarabín, oranžovo a hnedo sfarbenými bukmi a zelenými ihlicami neopadavých drevín," uzavrel.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.