ANALÝZA: Americké voľby prinesú svetu obrovské zmeny

Republikán Donald Trump a demokratka Hillary Clintonová (v popredí). Foto: TASR/AP

Bratislava 5. novembra (TASR) - Výsledky volieb v USA budú veľmi tesné a prinesú dramatické zmeny. Presvedčení sú o tom odborníci Saxo Bank, podľa ktorých trhy podceňujú skutočnosť, že veľa ľudí nespokojných so súčasnou situáciu v Amerike, sa v deň volieb môže postarať o dramatický vývoj.

"Tieto voľby nie sú o Hillary Clintonovej ani o Donaldovi Trumpovi. Sú o niečom oveľa väčšom. Sú o zmene, ktorá sa musí vysporiadať s najväčšou sociálnou nerovnosťou, akú sme z ekonomického, sociálno-ekonomického a politického hľadiska už dlho nevideli," skonštatoval hlavný ekonóm Saxo Bank Steen Jakobsen.

Pripomenul, že až 52 % všetkých Američanov nemá v banke nasporené žiadne úspory a žijú od výplaty k výplate, teda ak majú prácu. "Sociálny zmier bol narušený, a preto v deň volieb môžeme očakávať zásadné zmeny," myslí si Jakobsen.

Trhy by si podľa neho mali dávať pozor na najhorší možný scenár, v ktorom by Clintonová ovládla Biely dom, Senát aj Snemovňu reprezentantov. "V americkej politike bola totiž situácia, keď jedna strana vládla všetkým zákonodarným postom, vždy považovaná za veľmi nebezpečnú," tvrdí Jakobsen. Podľa neho preto, ak sa Biely dom stane baštou Clintonovej a Senát alebo Snemovňu reprezentantov ovládnu republikáni, trhy to prijmú oveľa lepšie. "Predpokladám, že výsledky volieb budú veľmi tesné. Akýkoľvek výsledok bude, jedna vec je istá, v roku 2017 nás čakajú obrovské zmeny," očakáva Jakobsen.

Portál Saxo Bank sa pozrel aj na 10 možných scenárov, ak by zvíťazil vo voľbách Trump. Šéfredaktor portálu Martin O'Rourke si myslí, že jeho stratégie pre domácu a zahraničnú politiku nie sú dostatočne prepracované, a tiež očakáva, že by mohlo v prípade Trumpovho víťazstva dôjsť k niekoľkým zásadným zvratom.

Za jedno z rizík považuje koniec bipolárnej politiky USA. "Medzi americkými voličmi sa objavuje čoraz väčšia skupina, ktorá nesúhlasí s obomi kandidátmi, čo naznačuje zásadnú nespokojnosť s politickou ponukou. V republikánskej strane to v tejto chvíli vyzerá tak, že by mohlo dôjsť k rozkolu," myslí si O'Rourke.

Tiež očakáva dočasné zlepšenie vzťahov s Ruskom, nakoľko Trump vyjadril obdiv k Vladimirovi Putinovi. "Pokiaľ bude Trump trvať na ukončení sankcií, mohlo by dôjsť ku konsolidácii kurzu dolár/rubeľ. Trump však dokázal aj svoju nepredvídateľnosť a nepremyslené vyhlásenia, preto môžeme očakávať aj obrat," predpokladá O'Rourke.

Ak obsadí prezidentské kreslo, mohli by vyletieť nahor aj ceny ropy. A to pre jeho protimoslimské vyjadrenia, ktoré predstavujú najväčšiu prekážku pre mier na Blízkom východe. "Vzhľadom na citlivosť cien ropy na medzinárodné napätie by ceny mohli vystreliť a otestovať vyššiu úroveň," nevylučuje O'Rourke.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.