Burziáni sa obávajú Trumpovho víťazstva vo voľbách

Donald Trump Foto: TASR/AP

Frankfurt nad Mohanom 5. novembra (TASR) - V dôsledku neistoty, kto bude víťazom nadchádzajúcich prezidentských volieb v Spojených štátoch, sa investori na Nemeckej burze vo Frankfurte nad Mohanom správali v piatok (4.11.) veľmi zdržanlivo. Informovala o tom DPA. Príčinou rastu nervozity sú obavy z víťazstva nevypočítateľného nominanta Republikánskej strany Donalda Trumpa. Investori ho pokladajú za postrach búrz.

DAX, hlavný index frankfurtskej burzy, klesol v piatok o 0,65 % na 10.259,15 bodu. Index oslaboval celý tento týždeň. V porovnaní so stavom v pondelok (31. 10.) sa prepadol takmer o 4 %. V posledný pracovný deň tohto týždňa zaznamenali vo Frankfurte pokles aj indexy MDax a TecDax.

Nedarilo ani akciovým burzám v Londýne a Paríži. Londýnsky index FTSE 100 klesol v piatok takmer o 1,5 %. Francúzsky index CAC-40 sa skĺzol o 0,8 %.

V Nemecku vzrástli akcie mediálneho koncernu ProSiebenSat, ktorý oznámil, že svoj základný kapitál zvyšuje o 500 miliónov eur. Avšak z obavy, že jeho zisk bude napokon nižší, jeho akcie na konci dňa oslabili o viac ako 7 %.

Investorov potešil aj hospodársky výsledok Commerzbank v 3. štvrťroku. Bol lepší, ako experti predpokladali. Akcie sa najprv zhodnotili, ale napokon oslabili o 1,38 %.

Obavy z víťazstva Trumpa sa prejavili v piatok aj na hlavnej americkej burze NYSE v New Yorku. Jej druhý najdôležitejší index S&P 500 klesol už deviaty deň po sebe. Index mal takú dlhú nepretržitú nepriaznivú sériu naposledy v roku 1980.

Dow Jones Industrial Average (DJIA), hlavný index burzy na Wall Street, zaznamenal v piatok siedmy deň poklesu. Obchodovanie uzavrel o 0,24 % slabšie, než ho v piatok začínal. Zastavil sa na hodnote 17.888,28 bodu. V končiacom sa týždni klesol o 1,5 %.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.