ANALYTICI: Víťazstvo Donalda Trumpa prinesie vyššie ceny ropy a zlata

Víťaz prezidentských volieb v USA Donald Trump Foto: TASR/AP

Bratislava 9. novembra (TASR) - Víťazstvo Donalda Trumpa poslalo finančné trhy do červených čísiel. Strácať na sile začalo už po oznámení prvých výsledkov mexické peso, prepad zaznamenal aj dolár a prepadla sa väčšina akciových indexov. Podľa analytikov výsledok amerických volieb prinesie na trhy v krátkodobom horizonte neistotu.

"V noci z utorka (8. 11.) na stredu nastala na trhoch panika, keď investori videli vysokú pravdepodobnosť víťazstva Donalda Trumpa. Zlato ako bezpečné aktívum rastie o vyše štyri percentá, dolár ostro padá voči jenu, švajčiarskemu franku či euru," priblížili analytici J&T Banky.

Analytička Next Finance Markéta Šichtařová označila vývoj na trhu za "divokú jazdu zo strmého kopca". "Trump je ekonomicky neriadená strela. V skutočnosti nikto nevie, čo od neho na ekonomickom poli čakať. Jeho program je skôr množstvo oportunistických výkrikov, ktoré nie sú prepojené jednotnou ekonomickou filozofiou," myslí si Šichtařová. A podľa nej práve tohto sa finančné trhy báli. "Preto je logické, že reagujú prepadom," vysvetľuje Šichtařová.

Analytici preto predpokladajú kolísavý vývoj na finančných trhoch. "Možno očakávať prepad mexickej meny vzhľadom na sľuby budúceho prezidenta o výstavbe hraničného múru proti nelegálnym imigrantom. Trump chce navyše znovu rokovať o podmienkach združenia NAFTA, čo bude mať na mexický akciový trh negatívny dosah," predpokladá riaditeľ Saxo Bank pre ČR, Slovensko a Maďarsko Pavel Drahotský.

Volatilitu na burzách očakáva aj portfólio manažér spoločnosti Fidelity Angel Agudo. "Trh zvažoval ako základný výsledok víťazstvo Clintonovej. Víťazstvo Trumpa pravdepodobne spočiatku spustí vlnu volatility. Z fiškálneho, monetárneho, obchodného a legislatívneho pohľadu je Trump všeobecne vnímaný ako človek, ktorý by mohol priniesť bezprecedentnú politickú neistotu," tvrdí.

Podľa odborníkov sa tak v najbližšom období bude dariť bezpečným prístavom akými sú pre investorov zlato či dlhopisy. "Ak niekto na Trumpovi zarobí, bude to zlato. Tomu sa darí, keď finančný svet ovládne strach," vysvetľuje Šichtařová.

Dariť by sa mohlo aj iným drahým kovom. "Ostatné komodity ako zlato a iné drahé kovy by mali rásť, zlato dokonca k rekordným hodnotám. Krátkodobo šokovaný akciový trh sa zrejme spamätá až v strednodobom horizonte, kedy akcie posilní sľubovaná reforma zdanenia veľkých firiem," dodal Drahotský.

Teraz.sk prináša všetky dôležité informácie ohľadne výsledkov prezidentských volieb v USA: SLEDUJEME ONLINE: Voľby v USA, PRVÉ VÝSLEDKY, vedie TRUMP

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.